Marsz Jamników przeszedł ulicami Krakowa

Marsz Jamników przeszedł ulicami Krakowa
Temat przewodni tegorocznego marszu to "Jamnik - podróżnik". (fot. PAP/Jacek Bednarczyk)
9 lat temu
PAP / slo

Kilkaset jamników przeszło w niedzielę wraz z właścicielami ulicami Krakowa w tradycyjnym, 18. już z kolei, Marszu Jamników. Psy przeszły spod Barbakanu ulicą Floriańską, a na Rynku Głównym uczestniczyły w konkursie na najlepsze przebranie podróżnicze.

W konkursie zwyciężył 10-letni jamnik Borys z Zaskala k. Nowego Targu, przebrany za Meksykanina; miał sombrero, czarne wąsy i poncho w kolorowe pasy z gitarą przy boku.

Na estradzie prezentowały się i wyróżnienia zdobyły m.in. Una i Zaratustra w kombinezonach kosmonautów; Martel jako Smerf-podróżnik; podróżnik Riki z mapą i plecakiem; i jamniczka wróżka-czarodziejka ze skrzydłami.

Wśród finalistów znajdowała się także Lady w hawajskim stroju, farmer Robin, szeryf Norka, złota rybka Merapi i bosman Lido.

Podczas tegorocznego Marszu Jamników ich właściciele mogli zasięgnąć fachowej porady ekspertów, m.in. weterynarza, dietetyka zwierzęcego, behawiorysty, specjalisty od szkolenia psów. Chętni stali w długich kolejkach, by oznakować swojego pupila, mogli także dowiedzieć się o pracy opiekunów psów (pet sitterów), a także skorzystać z bezpłatnego zaproszenia na strzyżenie w salonie psiej piękności.

Jak podkreślali organizatorzy, tegoroczny Marsz Jamników był też okazją do zwrócenia uwagi na problemy związane z porzucaniem psów i ich adopcją. W rozbitych na Rynku Głównym namiotach zorganizowano punkt informacyjny Zielonej Strefy małopolskiej policji, w którym policjanci służyli radami, w jaki sposób reagować na agresję wobec zwierząt, znęcanie się i złe traktowanie oraz gdzie szukać wsparcia i pomocy. Wolontariusze Fundacji Psi Los i Jamniki Niczyje opowiadali o idei psiej adopcji.

Organizowany od 1994 roku Marsz Jamników to jedyna taka impreza nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Specjalnie na jamnicze święto do Krakowa przybywają zarówno właściciele tych psów z Polski i zagranicy, jak i tłumy krakowian i turystów.

Organizatorem Marszu Jamników jest Radio Kraków, a współorganizatorem Miasto Kraków.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Marsz Jamników przeszedł ulicami Krakowa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.