"Marsz, marsz Gombrow... ski" - spektakl

"Marsz, marsz Gombrow... ski" - spektakl
Scena z przedstawienia "Marsz, marsz Gombrow...ski" w reżyserii Christopha Bochdansky'ego (źr. zdj. culture.pl)
culture.pl/ns

BTL w Białoruskim Państwowym Teatrze Lalek zaprezentuje dwa spektakle: "Żołnierzyk" i "Marsz, marsz Gombrow…ski". Pokazom towarzyszy wystawa multimedialna "BTL: jeden teatr - wiele oblicz" oraz wykład poświęcony polskiemu teatrowi lalek na tle lalkarstwa europejskiego.

W środę 16 listopada odbędzie się prezentacja spektaklu "Żołnierzyk" i wystawy "BTL: jeden teatr - wiele oblicz", ukazującej współczesne środki teatralne, jakimi posługuje się polski teatr lalek, w szczególności BTL. Tego samego dnia wykład poświęcony polskiemu teatrowi lalek na tle lalkarstwa europejskiego wygłosi Marek Waszkiel - historyk teatru, wykładowca Akademii Teatralnej w Białymstoku oraz dyrektor teatru BTL.

"Żołnierzyk", oparty na na motywach baśni Hansa Christiana Andersena, wyreżyserowany został przez Jacka Malinowskiego w 2008 roku. Historia, opowiadana w przez dwójkę aktorów: Sylwię Janowicz-Dobrowolską i Artura Dwulita, zamyka się w konwencji teatru w teatrze i nawiązuje jednocześnie do andersenowskiej wizji świata przedmiotów. W przestrzeni pokoju, podglądanej przez widzów, Poeta i jego Muza kreślą wspólnie wiersz o przygodach dzielnego, rozmarzonego żołnierzyka. Spektakl to propozycja zarówno dla widzów młodszych, jak i dorosłych, którzy nie boją się i umieją marzyć.

W czwartek 17 listopada mińska publiczność będzie mogła obejrzeć "Marsz, marsz Gombrow…ski". Przedstawienie, którego tytuł to trawestacja pierwszego wersu refrenu polskiego hymnu narodowego, oparte jest na opowiadaniu "Szczur" Witolda Gombrowicza.

Sztuka jest próbą zmierzenia się z mitem polskiego bohatera i zarazem głosem w dyskusji o polskich cechach narodowych i polskich fobiach.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Marsz, marsz Gombrow... ski" - spektakl
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.