Bio-obiekt we wrześniu wyląduje w Mińsku

Bio-obiekt we wrześniu wyląduje w Mińsku
Performance Dominika Złotkowskiego (fot. Andrzej Majos/culture.pl)
culture.pl / ns

Mobilny wehikuł działań artystycznych "Bio-obiekt" to interdyscyplinarna forma łącząca architekturę, sztuki plastyczne, performance, multimedia oraz teatr.

Wewnątrz zaprojektowanego przez Roberta Kuśmierowskiego obiektu widzowie będą mogli zapoznać się z twórczością polskich artystów młodego pokolenia: Tomasza Bazana, Macieja Połynko, Dominika Złotkowskiego, Lubelskim Teatrem Tańca. W obiekcie znajduje się widownia dla kilkudziesięciu osób, co zapewni kameralną atmosferę i umożliwi intymny kontakt publiczności ze sztuką.

Program rozpocznie o 18:00 godzinnym spektaklem i koncertem audiowizualnym w wykonaniu Tomasza Bazana - tancerza, reżysera i choreografa, oraz Macieja Połynko - muzyka eksperymentatora i reżysera. Obaj artyści związani są z Teatrem Maat Projekt. Ich występ będzie widowiskiem multimedialnym opartym na najnowszych technologiach, w którym na obraz wiejskiej sielanki nałożone zostają efekty multimedialne.

Sami artyści podkreślają, że są to "Obrazy snu i obrazy przebudzenia. [...] Świat ponowoczesny, synkretyczny. Poezja wobec oddzielenia duszy od ciała, rozumu od uczuć, sacrum od profanum."

Między 19:00 a 19:30 Teatr Maat Projekt zaprezentuje sztukę "Orlando.1" według koncepcji Tomasza Bazana i w jego wykonaniu. Stawia on podstawowe pytania o sytuację przejścia i metamorfozy.

DEON.PL POLECA

Projekt inspirowany jest powieścią "Orlando" Virginii Woolf, "Odysei" Homera i "Malowanym ptakiem" Jerzego Kosińskiego. Zakłada współpracę sceniczną pomiędzy aktorem Jackiem Poniedziałkiem a tancerzem i choreografem Tomaszem Bazanem, które mają na celu poszukiwanie nowych środków wyrazu łączących teatr dramatyczny i teatr fizyczny, teatr tańca.

Do spektaklu, którego premiera przewidziana jest na październik 2012 roku, prowadzi kilka dróg: film "Orlando" z udziałem Jacka Poniedziałka, Moniki Koteckiej i Patrycji Płanik, występ solowy Tomasza Bazana "Orlando.1", film dokumentalny "Orlando.Doc" oraz wspólny spektakl Tomasza Bazana i Jacka Poniedziałka, kończący roczne poszukiwania artystyczne.

Kolejnym punktem programu będzie prezentacja spektaklu "Closer" Lubelskiego Teatru Tańca w reżyserii Wojciecha Kapronia (19:30-20:00). Sztuka jest działaniem wizualnym opartym w dużej mierze na fizyczności i kunszcie tańca współczesnego. Opowiadając o samotności, "Closer" ma charakter afabularny, a największy nacisk kładzie na estetykę i pracę z ciałem.

Ostatnim działaniem artystycznym będzie performance Dominika Złotkowskiego, który odbędzie się między 20:00 a 20:30. Działanie przybiera każdorazowo inną formę - artysta za pomocą rekwizytów oraz środków multimedialnych odnosi się do historii i architektury danego miejsca.

Między 28 września a 8 października "Bio-obiekt" będzie mieć prezentacje także w innych stolicach, które goszczą program Polskiej Prezydencji: Berlinie, Paryżu, Madrycie, Brukseli, Londynie.

Czas: 25 września 2011, od godz. 18:00, podczas festiwalu Teatralny Koufar.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bio-obiekt we wrześniu wyląduje w Mińsku
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.