Mężczyzna bez rąk i nóg namalował słynne watykańskie znaczki bożonarodzeniowe

Mężczyzna bez rąk i nóg namalował słynne watykańskie znaczki bożonarodzeniowe
Fot. depositphotos.com / Twitter.com
Benedetta Capelli / vaticannews.va / tk

Francesco Canale jest niepełnosprawnym artystą, który w tym roku zrealizował propozycję namalowania słynnych znaczków bożonarodzeniowych, które Poczta Watykańska wyemitowała 16 listopada. Ze stworzenia przez niego znaczków bardzo ucieszył się papież Franciszek.

Każdego roku w okresie poprzedzającym Boże Narodzenie, Watykan wypuszcza serię znaczków pocztowych. To piękny zwyczaj, który realizowany jest od wielu lat przez Pocztę Watykańską i Dykasterię ds. Posługi Miłosierdzia.

Słynne znaczki za każdym razem projektuje kto inny. W zeszłym roku jałmużnik papieski kard. Konrad Krajewski poprosił o ich namalowanie bezdomnego polskiego malarza Adama Piekarskiego, który od kilku lat żył w Rzymie.

Niepełnosprawny artysta twórcą słynnych znaczków

W tym roku o stworzenie znaczków poproszono Francesco Canale – artystę, który maluje obrazy ustami, ponieważ nie ma rąk ani nóg. Malarz stworzył dwie wersje znaczków. Charakteryzują się one przede wszystkim żywymi, radosnymi kolorami.

Jeden z nich przedstawia Dzieciątko Jezus, które jest adorowane przez pasterza, natomiast na drugim widnieje anioł ogłaszający pasterzowi narodziny Jezusa.

33-letni Francesco urodził się bez rąk i nóg. 40 dni po narodzinach został porzucony przez swoich rodziców. Zaadoptowała go jedna z włoskich rodzin z Pawii, w której doświadczył prawdziwej miłości i ciepła. Malarstwem zainteresował się w wieku 6 lat. Poza tym pasjonuje się literaturą, a także komponuje i pisze utwory teatralne.

"Żyj, nie przeżywaj"

Artysta kieruje się w życiu przesłaniem „Zawsze żyj, nigdy nie przeżywaj” i skupia się na tym, co może osiągnąć mimo niepełnosprawności.

Mężczyzna organizuje spotkania motywacyjne w firmach w celu stworzenia w nich „ducha zespołu”. Jest także zapraszany do szkół. - Wbrew temu, co myślisz, dzieci są bardzo mądre i wrażliwe. Zachęcam je do rysowania ustami, żeby zrozumiały, że nawet w obliczu trudności życie oferuje rozwiązanie – wyznaje artysta.

Z namalowania watykańskich znaczków pocztowych przez Francesco niezwykle ucieszył się papież Franciszek. - Zaskoczyło mnie jego poświęcenie dla innych – powiedział o swoim imienniku papież i dodał: „Moim marzeniem było, aby Francesco namalował te znaczki”.

Źródło: Benedetta Capelli / vaticannews.va / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomáš Halík

Płomień, który rozświetla mrok

Pandemia, kryzys ekonomiczny, wojny…

Jak wierzyć w kochającego Boga i Jego bliskość, kiedy wokół rozsypuje się świat? Czy Wcielenie naprawdę coś zmienia? Gdzie szukać Bożej obecności?

Bóg jest niewysłowioną tajemnicą, ale...

Skomentuj artykuł

Mężczyzna bez rąk i nóg namalował słynne watykańskie znaczki bożonarodzeniowe
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.