Miała nawrócić się, asystując przy porodzie Chrystusa. Poznaj Salome, położną Jezusa

Salome, położna Jezusa (po lewej). Fot. Domena publiczna
Catholic News Agency / Times / pk

Miejsce pochówku położnej Jezusa od wieków stanowi cel chrześcijańskich pielgrzymek. Kim jest tajemnicza kobieta, o której wspominają apokryfy, a prawdopodobnie również Biblia?

Jak informuje "Catholic News Agency", zespół naukowców zbada jaskinię, w której - zgodnie z tradycją - znajduje się grób Salome. Kobieta, znana jako św. Maria Salome, miała asystować przy porodzie Chrystusa.

Kim była Salome, położna Jezusa?

O położanej Jezusa wspomina apokryficzna Ewangelia Jakuba. Według niej Salome była kobietą, która przybyła do stajni narodzenia z niedowierzaniem i nawróciła się w czasie porodu Pana Jezusa. Miała również asystować przy narodzinach. W Biblii kobieta ta pojawia się jako jedna z wyznawczyń Chrystusa, która była świadkiem Jego ukrzyżowania i śmierci, a także przyniosła wonności, by namaścić Jego ciało w Wielkanoc. Była również żoną Zebedeusza oraz matką Jakuba Większego i Jana Ewangelisty.

DEON.PL POLECA

Wielu katolików wyraża sceptycyzm wobec legendy o położnej Chrystusa, a św. Hieronim, doktor Kościoła, pisze wprost: "Żadna położna nie asystowała przy Jego (Jezusa – przy. red.) narodzinach; żadna nadgorliwość kobiet nie interweniowała" - informuje "CNA".

Mimo to w niektórych tradycjach chrześcijańskich rozwinął się kult położnej Pana Jezusa, a jaskinia, w której ma spoczywać jej ciało, stała się miejscem wielowiekowych chrześcijańskich pielgrzymek.

Jaskinia, w której spoczywa położna Jezusa

Jak informuje "CNA", na znajdującą się w Izraelu jaskinię z grobem Salomei szabrownicy natknęli się w 1982 roku, a oficjalne wykopaliska zostały przeprowadzone dwa lata później. Na jaskinię, jako miejsce pochówku Salome, znacznie wcześniej wskazali miejscowi chrześcijanie. Grobowiec szybko stał się celem pielgrzymek. Obecnie w jaskini trwają prace archeologiczne i jest ona przygotowywana do otwarcia dla zwiedzających i pielgrzymów.

- Wierzymy, że pielgrzymi przyjdą tutaj, wypożyczą lampę oliwną, odmówią w środku swoje modlitwy i wyruszą w drogę. To tak jak dzisiaj, kiedy idą na grób czcigodnego rabina i zapalają tam znicz - mówi archeolog Zvi Firer, cytowany przez "Times".

Jak donosi "Times", badacze niedawno odkryli dziedziniec przy wejściu do jaskini o powierzchni prawie 4000 stóp kwadratowych. Zawiera on szczegółowe kamienne rzeźby, wysokie łuki, mozaikową podłogę i pozostałości sklepu, w którym pielgrzymi mogli wypożyczać lampy naftowe.

Jaskinia składa się z kilku komór grobowych. Niektóre z pomieszczeń pochodzą okresu od VI wieku przed Chrystusem do 70 roku po Chrystusie - donosi "Times", cytowany przez "CNA".

Źródło: Catholic News Agency / Times / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Miała nawrócić się, asystując przy porodzie Chrystusa. Poznaj Salome, położną Jezusa
Komentarze (1)
AB
~Antoni Block
25 grudnia 2022, 11:38
Czyli w starożytności (Hieronim) ludzie mieli jednak więcej zdrowego rozsądku niż później. Przygnębiające.