Miała nawrócić się, asystując przy porodzie Chrystusa. Poznaj Salome, położną Jezusa

Miała nawrócić się, asystując przy porodzie Chrystusa. Poznaj Salome, położną Jezusa
Salome, położna Jezusa (po lewej). Fot. Domena publiczna
Catholic News Agency / Times / pk

Miejsce pochówku położnej Jezusa od wieków stanowi cel chrześcijańskich pielgrzymek. Kim jest tajemnicza kobieta, o której wspominają apokryfy, a prawdopodobnie również Biblia?

Jak informuje "Catholic News Agency", zespół naukowców zbada jaskinię, w której - zgodnie z tradycją - znajduje się grób Salome. Kobieta, znana jako św. Maria Salome, miała asystować przy porodzie Chrystusa.

Kim była Salome, położna Jezusa?

O położanej Jezusa wspomina apokryficzna Ewangelia Jakuba. Według niej Salome była kobietą, która przybyła do stajni narodzenia z niedowierzaniem i nawróciła się w czasie porodu Pana Jezusa. Miała również asystować przy narodzinach. W Biblii kobieta ta pojawia się jako jedna z wyznawczyń Chrystusa, która była świadkiem Jego ukrzyżowania i śmierci, a także przyniosła wonności, by namaścić Jego ciało w Wielkanoc. Była również żoną Zebedeusza oraz matką Jakuba Większego i Jana Ewangelisty.

Wielu katolików wyraża sceptycyzm wobec legendy o położnej Chrystusa, a św. Hieronim, doktor Kościoła, pisze wprost: "Żadna położna nie asystowała przy Jego (Jezusa – przy. red.) narodzinach; żadna nadgorliwość kobiet nie interweniowała" - informuje "CNA".

DEON.PL POLECA

Mimo to w niektórych tradycjach chrześcijańskich rozwinął się kult położnej Pana Jezusa, a jaskinia, w której ma spoczywać jej ciało, stała się miejscem wielowiekowych chrześcijańskich pielgrzymek.

Jaskinia, w której spoczywa położna Jezusa

Jak informuje "CNA", na znajdującą się w Izraelu jaskinię z grobem Salomei szabrownicy natknęli się w 1982 roku, a oficjalne wykopaliska zostały przeprowadzone dwa lata później. Na jaskinię, jako miejsce pochówku Salome, znacznie wcześniej wskazali miejscowi chrześcijanie. Grobowiec szybko stał się celem pielgrzymek. Obecnie w jaskini trwają prace archeologiczne i jest ona przygotowywana do otwarcia dla zwiedzających i pielgrzymów.

- Wierzymy, że pielgrzymi przyjdą tutaj, wypożyczą lampę oliwną, odmówią w środku swoje modlitwy i wyruszą w drogę. To tak jak dzisiaj, kiedy idą na grób czcigodnego rabina i zapalają tam znicz - mówi archeolog Zvi Firer, cytowany przez "Times".

Jak donosi "Times", badacze niedawno odkryli dziedziniec przy wejściu do jaskini o powierzchni prawie 4000 stóp kwadratowych. Zawiera on szczegółowe kamienne rzeźby, wysokie łuki, mozaikową podłogę i pozostałości sklepu, w którym pielgrzymi mogli wypożyczać lampy naftowe.

Jaskinia składa się z kilku komór grobowych. Niektóre z pomieszczeń pochodzą okresu od VI wieku przed Chrystusem do 70 roku po Chrystusie - donosi "Times", cytowany przez "CNA".

Źródło: Catholic News Agency / Times / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Miała nawrócić się, asystując przy porodzie Chrystusa. Poznaj Salome, położną Jezusa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.