"Dar Młodzieży" na pół roku opuścił Gdynię

"Dar Młodzieży" na pół roku opuścił Gdynię
(fot. flickr.com/ by Bruno Girin)
PAP/ ad

Flagowa jednostka gdyńskiej Akademii Morskiej "Dar Młodzieży" prawie na pół roku opuściła we wtorek Gdynię. Do portu macierzystego wróci na dwa dni 24 sierpnia. W tym czasie na największym polskim żaglowcu marynarskie szkolenie przejdzie ponad 800 osób.

Pierwszy rejs, z udziałem 130 praktykantów, "Dar Młodzieży" odbędzie do Antwerpii. Po drodze fregata na redzie Kopenhagi zatankuje paliwo, a do belgijskiego portu powinna dotrzeć 23 marca. Tam na pokład zostanie zaokrętowanych 140 studentów miejscowej szkoły morskiej.

"Ta jednostka zostanie wyczarterowana przez uczelnię z Antwerpii, dzięki czemu uda nam się pozyskać spore środki na dalsze funkcjonowanie. Zresztą to nie pierwszy przypadek, kiedy +Dar Młodzieży+ zarabia w ten sposób na siebie. Ze studentami z Belgii popłyniemy do Porto i Dublina, a 19 kwietnia powinniśmy wrócić do Antwerpii" - powiedział przed wypłynięciem z Gdyni kapitan żeglugi wielkiej Krzysztof Kocyba, który wcześniej trzy razy był na "Darze Młodzieży" starszym oficerem, a teraz po raz pierwszy dowodzi tą jednostką.

Później największy polski żaglowiec, ze studentami z Szczecina, Gdyni i Świnoujścia na pokładzie odwiedzi Szczecin, Hamburg, Bremerhaven, Dunkierkię, Rouen, Den Helder, Aarhus, Rostok, Sassnitz i Amsterdam.

Zgodnie z podpisanym we wtorek porozumieniem pomiędzy gdyńskim Urzędem Miasta i Akademią Morską o promocji przez ten żaglowiec miasta, w każdym z portów, do których zawinie "Dar Młodzieży", będzie można oglądać na jego pokładzie wystawę "Gdynia - a vibrant maritime city". Składa się na nią 30 wielkoformatowych zdjęć miasta.

"Dar Młodzieży" (109 m długości, 14 metrów szerokości, 26 żagli o powierzchni 3015 metrów kwadratowych) to następca wycofanego ze służby w 1982 roku "Daru Pomorza". Trzymasztowa fregata została zbudowana w Stoczni Gdańskiej, a uroczyste podniesienie bandery miało miejsce 4 lipca 1982 roku. Największy polski żaglowiec brał udział w wielu podróżach szkoleniowych, zlotach i regatach na czele z Tall Ships Races. Dotarł do Japonii i Australii, a w 1992 roku wystartował w regatach "Columbus 95", zorganizowanych z okazji 500-rocznicy odkrycia Ameryki.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Dar Młodzieży" na pół roku opuścił Gdynię
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.