Jaki jest ulubiony deser Jana Andrzeja Kłoczowskiego OP? [WIDEO]
(fot. Tygodnik Powszechny / youtube.com)
youtube.com / ml
Zakonnik i kaznodzieja, doskonale znany nie tylko w Krakowie, obchodzi dzisiaj 80. urodziny. Składamy najserdeczniejsze życzenia i uchylamy rąbka tajemnicy. Gdzie ojciec najchętniej pojechałby na wakacje? Jaki jest jego ulubiony deser?
Przekonajcie się, co ma do powiedzenia w tej kwestii.
Ojciec Jan Andrzej Kłoczowski - dominikanin, wybitny duszpasterz, teolog, filozof i publicysta kończy dziś 80 lat. Dominikanin jest profesor filozofii religii na Wydziale Filozofii Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, wykładowcą UJ.
Jest autorem licznych prac z dziedziny filozofii, religii i teologii. W latach 70. i 80. prowadził aktywną pracę duszpasterską wśród studentów i opozycji demokratycznej. W każdą niedzielę w południe odprawia tzw. dwunastkę (o godz. 12.00), Mszę z "kazaniem filozoficznym", na której gromadzą się tłumy krakowian.
Od 2014 r. o. Kłoczowski jest czwartym polskim dominikaninem, który może poszczycić się tytułem Magistra Świętej Teologii (tłumaczonym także jako Mistrza Świętej Teologii). Jest to honorowy tytuł naukowy przyznawany w Zakonie Dominikańskim przez jego generała, w uznaniu wybitnych osiągnięć w dziedzinie teologii. Do tej pory w Polsce tytuł ten posiadało trzech ojców: dr Kazimierz Marciniak, dr Władysław Kaczyński i prof. Jacek Salij.
W laudacji z okazji przyznania o. Kłoczowskiemu tego tytułu, prof. Władysław Stróżewski mówił: "Nie ulega dla mnie wątpliwości, że Andrzej Kłoczowski należy do - w gruncie rzeczy - nielicznego grona polskich uczonych, którzy zdobyli niekwestionowany autorytet w dziedzinie szeroko rozumianej filozofii i teologii". Wskazał przy tym na rozległe zainteresowania dominikanina - filozofię człowieka, aksjologię, etykę a przede wszystkim filozofię religii i filozofię duchowości.
W ubiegłorocznej rozmowie z KAI o. Kłoczowski stwierdził m.in.: "Moim bólem jest niski poziom zaufania społecznego. (...) My, Polacy, nawzajem sobie nie ufamy, i to jest na różnych poziomach. Odbudowa zaufania społecznego, także i naszego życia wewnątrz Kościoła, odbudowa prawdomówności i ufności, jest czymś fundamentalnym. To, moim zdaniem pierwszy, konkretny program czy metoda działania duszpasterskiego".
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Skomentuj artykuł