Międzynarodowy Dzień Kota [GALERIA]

Międzynarodowy Dzień Kota [GALERIA]

Międzynarodowy Dzień Kota to święto ustanowione w 2002 roku przez Międzynarodowy Fundusz na rzecz Dobrostanu Zwierząt. W Polsce dużo bardziej popularny jest Światowy Dzień Kota, obchodzony 17 lutego. Wszyscy miłośnicy kotów wiedzą jednak, że dwa święta w roku to i tak za mało - nasi ulubieńcy zasługują na znacznie więcej.

1
Przyjmuje się szacunkowo, że kot został udomowiony ok. 9.500 lat temu i od tego czasu stał się wiernym - choć niezależnym - mieszkańcem naszych domów; dziś jest najpopularniejszych zwierzęciem, jakie zamieszkuje razem z nami. Uwielbia być blisko ludzi, ale choć niektórych darzy szczególną miłością, nie da się podporządkować.
2
Kot domowy, który nigdy nie stracił cech drapieżnika, jest bardzo zwinny i szybki - na krótkich dystansach potrafi biec z prędkością nawet 50 km/h. Dłuższe dystanse pokonuje jednak powoli, zdecydowanie bardziej woli spokojne spacery.
3
Wyhodowano wiele gatunków kotów, które różnią się między sobą wielkością, długością sierści i ubarwieniem. Jednak wciąż najpopularniejsze są koty, które niesłusznie nazywamy “dachowcami”, ponieważ pospolity dachowiec, od kiedy z naszych dachów znikły strzechy, na dachu bywa tak często, jak prawdziwy góral na Giewoncie…
4
Kot uwielbia się bawić, i to niezależnie od wieku. Wyraźnie też okazuje emocje. Można je odczytać m.in. obserwując jego ogon: inaczej niż w przypadku psa, machanie ogonem oznacza zdenerwowanie. Wiele też można wyczytać z jego oczu...
5
Udokumentowany rekord życia kota należy do amerykańskiej kotki, która żyła ponad 38 lat. Jednak średnia życia kota wynosi od 8 lat (gdy żyje “na wolności”) do maksymalnie 20 (jeśli trzymany jest w mieszkaniu).
6
Małe koty stają się samodzielne już po 9-12 tygodniach - wtedy też mogą trafić do nowych właścicieli. Jeśli pozostają przy matce, ta przestaje się nimi interesować - i zmusza je do samodzielności - po około 3 miesiącach. Pierwsze oznaki starzenia się kota pojawiają się gdy osiąga wiek 7 lat.
7
Średnio w ciągu doby kot śpi od 12 do 18 godzin. Nie oznacza to jednak, że pozostały czas spędza aktywnie - uwielbia robić to, o czym słyszeliśmy w jednej z reklam: “Ty myślisz, że ja śpię, a ja się po prostu wyleguję” - i jak wiemy wszyscy, którzy kochamy koty, to “wylegiwanie” zajmuje mu naprawdę dużo czasu.
;

Dyrektor Wydawnictwa WAM i DEON.pl. W latach 2014-2020 przełożony Prowincji Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego. Autor kilku przekładów i książek, m.in. "Po kostki w wodzie. Siedem katechez o wierze uczniów Jezusa" (dostępnej także jako audiobook).

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Jakub Kołacz SJ
23,03 zł
32,90 zł

Królestwo już nadeszło

Byli ludźmi z krwi i kości. Nie różnili się niczym od każdego z nas. Jedno spotkanie odmieniło ich życie. Podejdź, zatrzymaj się i razem z Autorem obserwuj ewangeliczne spotkania z Panem. Zobacz z...

Skomentuj artykuł

Międzynarodowy Dzień Kota [GALERIA]
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.