Międzywojenny Kraków: reaktywacja

Międzywojenny Kraków: reaktywacja
(fot. Katarzyna Klimek)
8 lat temu
Jarosław Klaś

Na Akademii Ignatianum w Krakowie przy ul. Kopernika 26 szykuje się prawdziwe krakowskie międzywojenne święto. 14 czerwca 2012 r. będzie można tam obejrzeć fotografie przedstawiające architekturę tego okresu, a także dowiedzieć się m. in. jak wyglądało w tym czasie życie kulturalne w hotelach oraz co łączy Aleje Trzech Wieszczów i metropolitalne ambicje Krakowa.

Spotkanie ma ożywić ducha Krakowa z lat 1918-1939 i zwrócić uwagę na problem zaniedbanej, ale bardzo wartościowej architektury tego okresu. - Kwestia architektury międzywojennej jest szczególnie istotna w kontekście zbliżającej się wielkimi krokami setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę - mówi Jarosław Klaś, koordynator przedsięwzięcia. - Przecież w dużej mierze to właśnie przez architekturę Polacy starali się podkreślić swoją niezależność, a obecnie jej stan często woła o pomstę do nieba.

Wszystko rozpocznie się w budynku Akademii Ignatianum (ul. Kopernika 26, Kraków) o godz. 9:00. Wtedy zostanie otwarta konferencja naukowa "Międzywojenny Kraków - architektura, kultura, nauka". Weźmie w niej udział kilkunastu badaczy, nie tylko z krakowskich uczelni, ale też z Katowic, Wrocławia czy Łodzi. Najpierw odbędą się dwa panele, podczas których omówione zostaną zagadnienia związane z szeroko rozumianym życiem kulturalnym, artystycznym i naukowym w międzywojennym Krakowie. Panele popołudniowe dotyczyć będą z kolei krakowskiej architektury tego okresu. Po konferencji, o godz. 17:00, także w budynku Akademii Ignatianum, odbędzie się wernisaż wystawy fotograficznej Katarzyny Klimek "Niedoceniany obraz miasta. Architektura międzywojennego Krakowa". Oprawę muzyczną z epoki zapewni Biblioteka Polskiej Piosenki. Od 25 czerwca do 8 lipca 2012 r. wystawa będzie czynna w Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego (ul. Powiśle 11, Kraków). - Wszystkie spotkania w ramach konferencji i wernisaż są otwarte, zatem zapraszamy wszystkich do udziału i poznania niezwykle interesującego fragmentu wciąż żywej historii naszego miasta! - mówi Jarosław Klaś.

Przedsięwzięcie jest inicjatywą studentów. Konferencja i wystawa organizowane są przez Koło Naukowe Turystyki Kulturowej oraz Katedrę Kultury Nowożytnej, działające przy Instytucie Kulturoznawstwa na Wydziale Filozoficznym Akademii Ignatianum w Krakowie. Patronaty honorowe nad wydarzeniami objęli Prezydent Miasta Krakowa prof. dr hab. Jacek Majchrowski, Rektor Akademii Ignatianum w Krakowie ks. prof. dr hab. Henryk Pietras SJ, Przewodniczący Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa prof. dr hab. Franciszek Ziejka oraz Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków mgr inż. arch. Jan Janczykowski.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Międzywojenny Kraków: reaktywacja
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.