Migawki z pleneru "Świecie 2009"

Migawki z pleneru "Świecie 2009"
Sławek Murawski, zdjęcie z pleneru "Świecie 2009" (fot. materiały prasowe/culture.pl)
culture.pl / ns

Wystawa składa się z filmu Artura Żmijewskiego "Świecie 2009" oraz zdjęć wykonanych podczas pleneru przez jednego z uczestników - robotnika - Sławka Murawskiego.

Artur Żmijewski na plenerze rzeźbiarskim zorganizowanym w sierpniu 2009 roku w Świeciu, odtworzył warunki, jakie towarzyszyły podobnym przedsięwzięciom w czasach PRL-u, kiedy w ramach integracji świata pracy ze światem kultury znani artyści współpracowali przy realizacji rzeźb plenerowych z robotnikami z elbląskiego Zamechu i puławskich Azotów.

W Świeciu artyści podjęli współpracę z tamtejszymi zakładami metalurgicznymi Mekro. Powstało osiem monumentalnych konstrukcji rzeźbiarskich. Eksperyment zakończyło uroczyste odsłonięcie prac, które stanęły w specjalnie przygotowanym "parku rzeźbiarskim" na terenie miasteczka.

Pokaz zdjęć Murawskiego i filmu Żmijewskiego umieszczony został świadomie w kontekście konkretnego miejsca - postindustrialnego Bytomia. Z jednej strony wystawa podnosi kwestię funkcji i zadań sztuki.

Jak mówi otwarcie jeden z uczestników pleneru: "zależy co chcemy przez sztukę osiągnąć. Czy tylko coś zareklamować? Czy naprawdę o coś zawalczyć?". Z drugiej, przywraca klasowe pytanie o dzisiejszy status robotnika.

Uczestnikami pleneru Świecie 2009 byli robotnicy i artyści: Jacek Adamas, Mirek Balda, Marian Bełżek, Mirek Betka, Piotr Bies, Wit Błogusławski, Piotr Budkiewicz, Adam Chmara, Piotr Ciesielski, Magdalena Ciopińska, Waldemar Czerwiński, Ryszard Kwaśniewski, Sławek Murawski, Artur Piątkowski, Wanda Swajda, Janusz Trochowski, Agnieszka Trojak, Marcin Zdurski, Artur Żmijewski.

Wystawa czynna do 24 września 2011. 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Migawki z pleneru "Świecie 2009"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.