"Wyznania wiary, symbole dumy" - wystawa

"Wyznania wiary, symbole dumy" - wystawa
Fot. materiały Muzeum Narodowego w Sibiu / culture.pl
culture.pl / ns

Dzieła złotników tworzone dla gdańskich patrycjuszy, pochodzące ze zbiorów Muzeum Narodowego w Gdańsku, można oglądać na wystawie w Muzeum Narodowym Brukenthala w Sibiu.

Wystawa prezentuje zbiór najwspanialszych dzieł złotnictwa z kolekcji gdańskiego muzeum. Większość z nich powstało w miejscowych warsztatach między XV a XIX wiekiem. Pojedyncze dzieła, pochodzące z pracowni w Toruniu, Elblągu, Malborku i Królewcu, ilustrują osiągnięcia sztuki złotniczej w Prusach. Z kolei niemiecki kunszt złotniczy reprezentują wyroby warsztatów w Norymberdze i Augsburgu.

Gildia złotnicza w Gdańsku istniała od XIV wieku. Jej członkowie tworzyli przedmioty liturgiczne dla kościołów i klasztorów. Wytwarzano także naczynia dla korporacji rzemieślniczych i stowarzyszeń religijnych, obiekty ze srebra zamawiała rada miejska dla podkreślenia wagi publicznych uroczystości. Złotnicy z Gdańska zaopatrywali również w swoje wyroby zagranicznych kupców.

Między XV a XVIII wiekiem, stanowiąc część terytorium Rzeczypospolitej, Gdańsk stał się głównym ośrodkiem produkcji wyrobów ze złota i srebra, zaopatrującym dwór królewski, magnackie rodziny, szlachtę, biskupów i naczelników klasztorów i religijnych stowarzyszeń.

DEON.PL POLECA


Dzieła gdańskiej sztuki złotniczej są cenione z uwagi na znakomitą jakość wykonania i artyzm swoich wzorów. Gdańscy mistrzowie tacy jak Andreas Mackensen I, Nathaniel Schlaubitz, Hieronim I Holl, Andreas Haida czy Johann Gottfried Schlaubitz, należeli do najwybitniejszych twórców tego rzemiosła w historii. Przykładem ich kunsztu mogą być na przykład unikatowe gdańskie kufle z pokrywą.

Historia kolekcji z Muzeum Narodowego w Gdańsku sięga połowy XIX wieku. Przedmioty, zgromadzone przez muzeum w tym czasie, trafiały tam głównie jako depozyty czy dary od mieszkańców. Często należały wcześniej do lokalnych kościołów i klasztorów, rad, cechów, stowarzyszeń i różnego rodzaju bractw. Wiele przedmiotów przekazali muzeum członkowie intelektualnej i finansowej elity. Obecnie kolekcja jest stale wzbogacana i uzupełniana o nowe nabytki.

Kuratorzy: dr Anna Frąckowska (Muzeum Narodowe w Gdańsku) oraz dr Daniela Dâmboiu i Alexandru Sonoc (Muzeum Narodowe Brukenthala).

Otwarcie: 2 września 2011, godz. 18:30.
Wystawa czynna do 22 stycznia 2011

13 września w muzeum w Sibiu zostanie otwarta druga wystawa, będąca efektem współpracy w gdańskim odpowiednikiem: "Nec Temere, Nec Timide. Arcydzieła malarstwa gdańskiego ze zbiorów Muzeum Narodowego w Gdańsku" (13 września 2011 - 22 stycznia 2012).

Niemal w tym samym czasie w Muzeum Narodowym w Gdańsku pokazywane są dwie równoległe wystawy dzieł z kolekcji Muzeum Narodowego Brukenthala w Sibiu: "Antonello da Messina, Tycjan, Veronese" oraz "Skarby Siedmiogrodu" (obie w dniach 10 września 2011 - 22 stycznia 2012).

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Wyznania wiary, symbole dumy" - wystawa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.