"Widmowa biblioteka" Agnieszki Kurant

"Widmowa biblioteka" Agnieszki Kurant
Agnieszka Kurant, "Fatamorgana. Mapa wysp fantomowych", 2011, fragment (fot. materiały prasowe/ culture.pl)
culture.pl / ns

Projekt Agnieszki Kurant nawiązuje do idei wyobrażonego, niematerialnego, wirtualnego kapitału oraz idei pracy niematerialnej.

Prace "Widmowa biblioteka" oraz "Fatamorgana" związane są z wieloletnim zainteresowaniem artystki tym, w jaki sposób fikcje oraz niewidzialne elementy rzeczywistości uzyskują realną wartość i stają się istotne symbolicznie, ekonomicznie lub politycznie.

"Widmowa biblioteka" polega na stworzeniu instalacji w postaci fizycznie wyprodukowanych fikcyjnych książek - książek niewidzialnych, istniejących tylko na stronach innych, prawdziwych książek. W stworzonej przez artystkę instalacji, książki mają wydrukowane na okładkach i grzbietach nazwiska fikcyjnych autorów i fikcyjne tytuły.

Kontrapunktem dla "Widmowej biblioteki" jest "Fatamorgana. Mapa wysp fantomowych" - mapa świata, na której znajdują się tylko i wyłącznie fikcyjne, fantomowe wyspy, które w wyniku obserwacji fatamorgany, błędów kartograficznych, mylnych obserwacji geograficznych lub poprzez mitologie, plotki oraz manipulacje ekspedycji geograficznych znalazły się w różnych okresach historii na mapach świata.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Widmowa biblioteka" Agnieszki Kurant
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.