"Widmowa biblioteka" Agnieszki Kurant
Projekt Agnieszki Kurant nawiązuje do idei wyobrażonego, niematerialnego, wirtualnego kapitału oraz idei pracy niematerialnej.
Prace "Widmowa biblioteka" oraz "Fatamorgana" związane są z wieloletnim zainteresowaniem artystki tym, w jaki sposób fikcje oraz niewidzialne elementy rzeczywistości uzyskują realną wartość i stają się istotne symbolicznie, ekonomicznie lub politycznie.
"Widmowa biblioteka" polega na stworzeniu instalacji w postaci fizycznie wyprodukowanych fikcyjnych książek - książek niewidzialnych, istniejących tylko na stronach innych, prawdziwych książek. W stworzonej przez artystkę instalacji, książki mają wydrukowane na okładkach i grzbietach nazwiska fikcyjnych autorów i fikcyjne tytuły.
Kontrapunktem dla "Widmowej biblioteki" jest "Fatamorgana. Mapa wysp fantomowych" - mapa świata, na której znajdują się tylko i wyłącznie fikcyjne, fantomowe wyspy, które w wyniku obserwacji fatamorgany, błędów kartograficznych, mylnych obserwacji geograficznych lub poprzez mitologie, plotki oraz manipulacje ekspedycji geograficznych znalazły się w różnych okresach historii na mapach świata.
Skomentuj artykuł