A Celebration of Contemporary Polish Music

A Celebration of Contemporary Polish Music
(fot. flickr.com / kaysha)
PAP / im

Muzyka Henryka Góreckiego, Witolda Lutosławskiego, Krzysztofa Pendereckiego i innych kompozytorów polskich od poniedziałku będzie rozbrzmiewać na antenie radia Q2-Music. Festiwal "Muzyka Nowa: A Celebration of Contemporary Polish Music" potrwa tydzień.

W programie radia internetowego Q2, które jest częścią stacji WQXR, znajdą się m.in. bloki połączone w dwa 24-godzinne maratony. Usłyszeć będzie można m.in. nagrania znane z festiwali "Warszawska Jesień", krakowskiej i nowojorskiej edycji UNSOUND, retransmisję koncertu In Memoriam Henryk Mikołaj Górecki, zarejestrowanego na żywo w klubie (Le) Poisson Rouge w nowojorskiej Greenwich Village, a także rozmowy z kompozytorami.

Niezależnie od utworów mistrzów polskiej muzyki XX wieku, Q2 zaprezentuje także kompozycje młodszych twórców, w tym Andrzeja Krzanowskiego, Krzysztofa Wołka i Aleksandra Nowaka.

W Q2-Music nowojorski kompozytor polskiego pochodzenia Jakub Ciupinski przedstawi swój wybór polskiej muzyki współczesnej. Syn Henryka Mikołaja Góreckiego, mieszkający w Teksasie Mikołaj Górecki odpowiadał będzie natomiast na pytania dotyczące twórczości ojca i polskiej muzyki współczesnej.

Jak powiedział PAP producent Q2 Alex Ambrose, pomysł zorganizowania festiwalu polskiej muzyki zrodził się w pierwszą rocznicę śmierci Henryka Mikołaja Góreckiego.

Ambrose wyjaśnił, że jego radio otrzymało nagrania od różnych polskich instytucji i wytwórni płytowych. Przy organizacji programu Q2 współpracowało zwłaszcza z Instytutem Kultury Polskiej w Nowym Jorku.

WQXR jest stacją publiczną. Jako jedyna w Nowym Jorku, nadaje wyłącznie muzykę poważną. Prezentuje nowe nagrania muzyki współczesnej, transmisje koncertów na żywo z Metropolitan Opera, Chamber Music Society of Lincoln Center, New York Philharmonic itp. Uruchomiła także Q2 Music, internetową stację skoncentrowaną na twórczości współczesnych kompozytorów, nagłaśnianiu wydarzeń awangardowych oraz ambitnych poszukiwań wychodzących poza tradycję.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

A Celebration of Contemporary Polish Music
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.