Festiwal Muzyki Organowej w kościele św. Anny
12 koncertów na barokowych organach w kościele św. Anny w Warszawie znalazło się programie XX Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej. W niedzielę zainauguruje go występ Francuza Fabrice'a Pitrois.
W programie koncertu inauguracyjnego znalazł się tradycyjnie jeden z najsłynniejszych utworów na organy - Toccata i fuga d-moll Jana Sebastiana Bacha. Pitrois wykona też utwory Antonio Vivaldiego, Theodore'a Dubois, Charlesa Marie Widora, Cesara Auguste'a Francka i Felixa Mendelssohna-Bartholdy'ego.
Począwszy od najbliższej niedzieli koncerty organowe z udziałem zagranicznych muzyków będą odbywać się o godz. 17-tej w kościele św. Anny co tydzień. Festiwal zakończy się 22 września.
Na festiwalu w tym roku zagrają także: Francuzi Jean-Paul Imbert i Eric Dalest, Włosi Angelo Castaldo, Letizia Romiti, Giulia Biagetti, Mario Ciferri, Carlo Tunesi i Ennio Cominetti, Niemiec Hartwig Barte-Hanssen, Szwajcar Jean-Christophe Geiser oraz Polak Przemysław Kapituła.
Kapituła - jeden z organizatorów festiwalu - często koncertuje w kościele św. Anny. Tego lata można zobaczyć jego wspólne występy z organistą Michałem Sławeckim codziennie, oprócz niedziel i świąt.
Organy w kościele św. Anny stanowią rekonstrukcję oryginalnego instrumentu z przełomu XVII i XVIII w. Zostały odbudowane w 1992 r.
Kościół ufundowała księżna Anna Fiodorówna w 1454 r. Powstał przy klasztorze Bernardynów, w stylu gotyckim. Spalony w 1515 r. został odbudowany decyzją księżnej Anny Radziwiłłówny. Potem świątynia ulegała pożarom wielokrotnie, ostatni raz - podczas niemieckiej okupacji. Jej obecna neoklasycystyczna fasada kryje barokowe wnętrze.
Festiwal w kościele św. Anny stanowi kontynuację Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej "Organy Archikatedy". W tym roku koncerty w Archikatedrze Warszawskiej, z powodu trwających tam prac remontowych, nie zostały zorganizowane.
Festiwal jest realizowany dzięki wsparciu finansowemu m.st. Warszawy. Jego organizatorem jest fundacja Festiwal Muzyki Sakralnej.
Skomentuj artykuł