"Gilgamesz" w Filharmonii Łódzkiej
Prawykonanie utworu "Gilgamesz" Tomasza Krzyżanowskiego powstałego z inspiracji tekstem "Eposu o Gilgameszu" oraz kulturą starożytnego Sumeru odbędzie się w niedzielę w Filharmonii Łódzkiej. Koncert na chór, trio jazzowe i kwartet smyczkowy to projekt Teatru Chorea.
Gilgamesz to legendarny władca sumeryjskiego miasta Unug oraz mityczny bohater kilku sumeryjskich utworów literackich. Stały się one kanwą akadyjskiego "Eposu o Gilgameszu", który opisuje poszukiwanie przez króla tajemnicy nieśmiertelności.
"Gilgamesz" Tomasza Krzyżanowskiego to oryginalne odczytanie tego jednego z najstarszych zachowanych poematów epickich i pierwsza pełna adaptacja muzyczna inspirowana zapomnianym brzmieniem języka akadyjskiego i tajemniczą kulturą starożytnego Sumeru - poinformowała PAP Majka Justyna z łódzkiego Teatru Chorea.
Podczas koncertu zaprezentowanych zostanie 10 utworów opowiadających o poszukiwaniu tajemnicy nieśmiertelności przez Gilgamesza. Oryginalne, akadyjskie partie wokalne oparte na tekście zapisanym pismem klinowym na kamiennych tablicach pochodzących z II tys. p.n.e., przeplatane będą pieśniami w polskim tłumaczeniu. W warstwie dźwiękowej współczesne brzmienia łączą się z elementami tradycji muzycznych Bliskiego i Dalekiego Wschodu.
Całość wykona 12-osobowy chór. Towarzyszyć mu będzie trio jazzowe w składzie: Paweł Odorowicz (altówka), Wojciech Traczyk (kontrabas) i Hubert Zemler (instrumenty perkusyjne) oraz kwartet smyczkowy "Befane".
Tomasz Krzyżanowski to kompozytor, aranżer, producent i multiinstrumentalista. Komponuje muzykę do spektakli teatralnych, filmów, performance, projektów artystycznych. Na stałe współpracuje z Teatrem Chorea w Łodzi, w którym kieruje pracą muzyczną. Skomponował m.in. muzykę do widowiska "Oratorium Dance Project" uznanego za najważniejsze wydarzenie artystyczne w 2011 roku w Łodzi.
Niedzielnemu koncertowi towarzyszyć będzie wystawa prac ukraińskiego artysty Igora Podolczaka, składająca się z dziewięciu monotypii inspirowanych starożytnym eposem. Cały projekt dofinansowany został z funduszy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z budżetu samorządu województwa łódzkiego. Koncert realizowany jest we współpracy Teatru Chorea i Filharmonii Łódzkiej.
Skomentuj artykuł