Koncert muzyki religijnej w Kurozwękach

Koncert muzyki religijnej w Kurozwękach
Pałac w Kurozwękach (fot. www.kurozweki.com)
PAP / wm

Ariańska muzyka w interpretacji wawelskiego zespołu Floripari i chóru Chorał z Rakowa oraz recytacje poezji reformackiej w wykonaniu Andrzeja Seweryna złożą się na program koncertu z cyklu Muzyczne Perły Dawnego Rakowa. Odbędzie się on w niedzielę w Kurozwękach (Świętokrzyskie).

Pod hasłem "Laudate Dominum omnes gentes" ("Chwalcie Pana wszystkie narody") podczas tegorocznego koncertu w zabytkowym pałacu kurozwęckim zaprezentowane zostaną utwory ze starych śpiewników różnych wyznań, a w szczególności z "Kancjonału Rakowskiego" z 1625 roku, wydanego w drukarni braci polskich w Rakowie (Świętokrzyskie), a przechowywanego obecnie w Bibliotece Kórnickiej.

Jak zapowiadają organizatorzy imprezy - Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Rakowskiej, Zespół Pałacowy w Kurozwękach oraz Stowarzyszenie Miłośników i Przyjaciół Kurozwęk - zabrzmią pieśni reformacyjne i katolickie z drugiej połowy XVI i początku XVII wieku, a także utwory instrumentalne. Melomani wysłuchają ponadto utworów ze skarbnicy muzykaliów rakowskich wykonywanych w dawnych wiekach podczas różnych uroczystości religijnych.

Rzadkie utwory liturgiczne twórców staropolskich reprezentować mają m.in. dzieła Cypriana Bazylika, Wacława z Szamotuł i Tomasza Bielawskiego, a także dzieła anonimowe. Program utworów instrumentalnych obejmuje m.in. "Fantazję IV" Diomedesa Cato, "Fantazję" Mikołaja Zieleńskiego, "Ricercatę" Vincenzo Bertolusiego, "Canzonę" Adama Jarzębskiego.

DEON.PL POLECA

"Kancjonał Rakowski" to zbiór pieśni ariańskich, które śpiewano podczas uroczystych zgromadzeń chrystiańskiego Zboru Braci Polskich w Rakowie, w okresie rozkwitu tutejszej wspólnoty ewangelicznej w latach 1579-1638. Raków pełnił wówczas funkcję stolicy chrystianizmu polskiego. Na odbywające się w tym mieście doroczne Synody Generalne przybywali wyznawcy ze wszystkich stron wielonarodowościowej Rzeczpospolitej, a także z Europy zachodniej.

Pałac w Kurozwękach - zwany Małym Wawelem - to rezydencja licząca 600 lat. Znajduje się tam pamiętający średniowiecze, otoczony fosą zamek z krużgankowym dziedzińcem i późnobarokową fasadą. Zabytkowe wnętrza mieszczą obecnie pensjonat oraz sale konferencyjne i restaurację. Główną atrakcję w otoczeniu stanowi pierwsze w Polsce stado bizonów amerykańskich i minizoo.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Koncert muzyki religijnej w Kurozwękach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.