"Muzyka na Szczytach" po raz trzeci

"Muzyka na Szczytach" po raz trzeci
Występy światowej sławy artystów w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej "Muzyka na Szczytach" odbędą się w dniach 17 - 24 września.
Katarzyna Kurowska / im

The King's Singers, Mirosław Kultyszew, Mayuko Kamio oraz wielu innych wybitnych muzyków zagości we wrześniu na Podhalu i w jego okolicach. Artyści wystąpią w ramach trzeciej edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej "Muzyka na Szczytach". Będzie muzyka klasyczna, poezja, malarstwo, a nawet moda - to wszystko w towarzystwie tatrzańskich krajobrazów. Organizatorzy już dziś zachęcają do uczestnictwa w wydarzeniu: "czekamy na wszystkich, którzy kochają piękno" - mówią.

Występy światowej sławy artystów w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej "Muzyka na Szczytach" odbędą się w dniach 17 - 24 września. Tegoroczna edycja Festiwalu złoży hołd swoim repertuarem zmarłemu w minionym roku prof. Henrykowi M. Góreckiemu - wybitnemu polskiemu kompozytorowi współczesnej muzyki poważnej, związanemu z Podhalem. Artysta ten przewodniczył Komitetowi Honorowemu Festiwalu "MnSz" od początku jego istnienia.

Tegoroczną gwiazdą muzycznej imprezy w Zakopanem będzie ceniony brytyjski zespół wokalny The King's Singers. Muzycy od lat świętują triumfy w światowych salach koncertowych. W tym roku, Festiwal gościć będzie także znakomitego pianistę rosyjskiego, zwycięzcę XIII Konkursu im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie i finalistę ostatniego Konkursu Chopinowskiego - Mirosława Kultyszewa, a także wybitną japońską skrzypaczkę Mayuko Kamio.

Znaczącym wydarzeniem podczas Festiwalu będzie także widowisko poetycko-baletowe Igora Strawińskiego: "Historia Żołnierza", z tekstem Charles’a Ferdynanda Ramuz. Do wykonania powyższego dzieła, oprócz wybitnych muzyków, organizatorzy zaprosili dyrygenta Jean-Luc Tingaud oraz aktorów Williama Mesguich i Vladimira Serre. Ponad to, na Festiwalu wystąpią Stephan Schmidt wraz z Royal String Quartet, Guitar4mation
z kompozycjami m.in.: Karola Szymanowskiego, Bartłomieja Budzyńskiego czy Isaaca Albeniza. Festiwal gościć będzie również Olgę i Natalię Pasiecznik, a także Zespół Festiwalowy, który wystąpi w 100. rocznicę śmierci Gustawa Mahlera, z jego IV symfonią w wersji kameralnej.

DEON.PL POLECA

W ramach Festiwalu odbędą się także dwa koncerty In memoriam, poświęcone sławnym muzykom związanym z Podhalem - wspomnianemu Henrykowi Mikołajowi Góreckiemu, oraz wybitnemu dyrygentowi, pedagogowi i kompozytorowi Stanisławowi Wisłockiemu, w 90. rocznicę jego urodzin.

Organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej "Muzyka na Szczytach" jest Stowarzyszenie im. Mieczysława Karłowicza w Zakopanem. w Zakopanem. "Mamy nadzieję, że dzięki naszym staraniom Polacy pokochają muzykę kameralną. Głównym założeniem Festiwalu jest reaktywacja życia kulturalnego w Zakopanem, a także promocja polskich utworów, które wykonywać będą zaproszeni, międzynarodowi artyści. Chcemy także poszerzyć wąską grupę zwolenników muzyki kameralnej. Dlatego w tym roku przekonywać będziemy, że moda na muzykę nie przemija. I to dosłownie." - mówi Danuta Sztencel, Prezes Stowarzyszenia im. Mieczysława Karłowicza w Zakopanem.

W tym roku festiwalowe koncerty poza Zakopanem odbywać się będą także w Bukowinie Tatrzańskiej i Uzdrowisku Szczawnica. Logo i linię graficzną tegorocznej edycji Festiwalu "Muzyka na Szczytach" zaprojektował wybitny polski grafik, współtwórca polskiej szkoły plakatu - Waldemar Świerzy. Część koncertów będzie niebiletowana. (Szczegółowy harmonogram Festiwalu jest w trakcie opracowania).

Warto wspomnieć, że gwiazdami dotychczasowych edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej "Muzyka na Szczytach" był m.in. jeden z najwybitniejszych zespołów kameralnych na świecie Kronos Quartet, wybitni pianiści Jonathan Plowright, Ewa Pobłocka i Ewa Maria Żuk, skrzypkowie Vadim Gluzman i Eyal Kless, których koncerty pod Tatrami przyjęto z wielkim entuzjazmem.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

"Muzyka na Szczytach" po raz trzeci
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.