Rekord turystyczny w Tatrach

Rekord turystyczny w Tatrach
(fot. PAP/Grzegorz Momot)
PAP / drr

Ponad 40 tys. osób odwiedziło polskie Tatry w minioną niedzielę - to nowy dzienny rekord frekwencji - powiedział we wtorek na konferencji prasowej dyrektor TPN, Paweł Skawiński. Tylko do Morskiego Oka w tym dniu doszło 13 tyś. turystów.

- Długi sierpniowy weekend to od wielu lat apogeum ruchu turystycznego w Tatrach. Spodziewaliśmy się dużego ruchu, a zaskoczył nas kolejny rekord - powiedział dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego. Z danych TPN wynika, że słowacką część Tatr, która jest trzykrotnie większa, w długi weekend dziennie odwiedzało 17 tys. osób.

Poprzedni dzienny rekord frekwencji turystycznej w polskich Tatrach padł w sierpniu 2009 roku, kiedy góry odwiedziło 37 tys. osób. Zdaniem Skawińskiego osoby, które poruszają się w Tatrach wyznaczonymi szlakami i zachowują się zgodnie z turystyczną etyką, nie mają znaczącego wpływu na przyrodę. Władze TPN dostrzegają jednak pewne zagrożenia związane z liczbą odwiedzających. W minioną niedzielę sznur aut zaparkowanych po obu stornach drogi ciągnął się przez wiele kilometrów, począwszy od zapełnionego parkingu na Łysej Polanie.

- To przekraczało granicę bezpieczeństwa. Miejscami samochody blokowały dwukierunkowy ruch, co stwarzało poważne niebezpieczeństwo. W razie wypadku na miejsce mógłby dotrzeć jedynie śmigłowiec - mówi Skawiński.

Władze TPN zastanawiają się nad zmianą organizacji ruchu na drogach w kierunku Łysej Polany, w czasie największego ruchu turystycznego. Zdaniem Skawińskiego, najlepszym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie ruchu jednokierunkowego na pewnych odcinkach drogi, aby samochody dojeżdżały do parkingów przed Morskim Okiem od strony Zakopanego, a wracały w kierunku Bukowiny Tatrzańskiej.

Zdaniem Skawińskiego nie można ograniczyć turystom wstępu na górskie szlaki, a najlepiej jest informować o frekwencji na poszczególnych szlakach i nakłaniać tym samym do wyboru innych, mniej uczęszczanych w danym dniu tras.

Co roku Tatry odwiedza około 3 mln. turystów, z czego około milion osób kieruje się do Morskiego Oka. Popularne wśród turystów są również Dolina Kościeliska i Chochołowska, a także szlaki na Giewont i Kasprowy Wierch.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Rekord turystyczny w Tatrach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.