Owsiak o Przystanku Woodstock i książce

Owsiak o Przystanku Woodstock i książce
Jerzy Owsiak, twórca Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i festiwalu Przystanek Woodstock (fot. PAP/Lech Muszyński)
PAP / drr

Wszystko zapięte jest na ostatni guzik i opisane w książce. Jurek Owsiak i Fundacja WOŚP ogłosiły gotowość przed 16. edycją największego i najbardziej kontrowersyjnego festiwalu muzycznego w Polsce.

Tegoroczna, 16. edycja Przystanku Woodstock odbędzie się od 30 lipca do 1 sierpnia 2010 r., po raz siódmy w Kostrzynie nad Odrą (Lubuskie).

- Od strony formalnej wszystko jest załatwione. Wszystkie zgodny otrzymaliśmy. To spotkanie jest takim klepnięciem, że żadna ze służb nie wnosiły tutaj zastrzeżeń, więc mówimy o tym co możemy udoskonalić. Generalnie po raz pierwszy o tej porze zamknęliśmy cały festiwal - powiedział Jerzy Owsiak po spotkaniu podsumowującym przygotowania do festiwalu. Uczestniczyli w nim jego organizatorzy, burmistrz Kostrzyna nad Odrą, wicewojewoda lubuski i przedstawiciele wszystkich służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo imprezy.

Jak powiedział na konferencji wicewojewoda Jan Świrepo, nad bezpieczeństwem festiwalu będzie czuwać ok. 1150 policjantów, ponad 100 strażaków na miejscu oraz 200 w odwodzie. Każdego dnia z polskimi funkcjonariuszami będzie współpracować po ok. 30 niemieckich policjantów. W akcję związaną z zabezpieczeniem imprezy włączą się także inne służby m.in. straż graniczna.

Burmistrz Kostrzyna nad Odrą Andrzej Kunt powiedział, że ze strony miasta w zabezpieczeniu medycznym weźmie udział ok. 100 ratowników i 12 karetek. W mieście będą cztery tymczasowe ambulatoria.

W porównaniu do ubiegłorocznego festiwalu będzie kilka zmian technicznych. Duża scena będzie miała nową dekorację i oświetlenie, mała zostanie przeniesiona na wzgórze, na którym znajduje się namiot Akademii Sztuk Przepięknych.

Budowana trzy tygodnie główna scena będzie miała 17 m wysokości i 60 szerokości. Moc nagłośnienia wyniesie po 100 tys. wat na stronę, a na oświetlenie złoży się ponad 800 punktów świetlnych o masie ok. 25 ton.

Na festiwalu zagra wielu znanych artystów. Przyjedzie skrzypek Nigel Kennedy, będą grupy ze Stanów Zjednoczonych i innych krajów. Z polskich wykonawców swój udział potwierdzili m.in.: Justyna Steczkowska, Ewelina Flinta, zespoły Lao Che, Perfect i Armia. Łącznie przez trzy dni odbędzie się na obu scenach 76 koncertów.

- To jest bardzo specyficzny festiwal, w którym różne gatunki muzyczne, bardzo różne mają miejsce, w takim wykonaniu gwiazdorskim (...) muzycznie będzie bardzo dużo bardzo ciekawych propozycji - powiedział Owsiak.

Szef WOŚP wyraził nadzieję, że w końcu jego festiwal wzbudzi zainteresowanie mediów i dziennikarzy muzycznych, którzy od lat omijają Woodstock. Jak dodał, z mediów publicznych jedynie Program 1 Polskiego Radia zainteresował się festiwalem, nad którym objął patronat.

- Reszta instytucji, jaką jest chociażby TVP, totalnie milczy. W ogóle ich to nie interesuje, mimo, że zwracaliśmy się do nich z taką prośbą, że udostępnimy im wszystkie materiały za darmo, także i koncerty. Zależało nam na tym, aby była możliwość obejrzenia festiwalu w telewizji publicznej. Nie wyrażono żadnego zainteresowania - podkreślił Owsiak.

Przystanek Woodstock to nie tylko muzyka. Od kilku lat na festiwalu działa Akademia Sztuk Przepięknych. W tym roku swój udział w zapowiedziało już wiele znanych osób.

Uczestnicy festiwalu będą mieli okazję do wymiany poglądów m.in. z Jerzym Buzkiem, Andrzejem Wajdą czy Markiem Konradem i Markiem Piwowskim, który, jak powiedział Owsiak, zamierza podczas festiwalu przeprowadzić casting do drugiej części kultowego filmu "Rejs" (zdjęcia mają być realizowane w przyszłym roku w Grecji).

Oprócz dyskusji akademia proponuje warsztaty ceramiczne, muzyczne, poranną jogę, zajęcia cyrkowe, warsztaty improwizacji kabaretowych, beatboxu, capoeiry i wiele innych atrakcji.

Z projektem Chopin 2010 przyjedzie do Kostrzyna Leszek Możdżer. 31 lipca zostanie zaprezentowane "Jazzowe interpretacje Chopina - Leszek Możdżer i Tymon Tymański". Natomiast w nocy, z soboty na niedzielę, odbędzie się solowy występ Leszka Możdżera w Akademii Sztuk Przepięknych. Tym razem utwory wielkiego kompozytora zostaną zagrane w klasycznej aranżacji.

Akcentów chopinowskich będzie więcej. Podczas Woodstocku ma być zbudowany ogromny fortepian, co zostanie zgłoszone do Księgi Rekordów Guinnessa. Autorem tej instalacji plastycznej, ażurowej, zbudowanej z desek będzie lubelski artysta plastyk Jarosław Koziara, twórca scenografii festiwalu.

Na imprezie nie zabraknie pozarządowych organizacji społecznych, propagujących zdrowy styl życia. Wzorem lat ubiegłych będzie prowadzona zbiórka krwi.

Na polu namiotowym będzie obowiązywał zakaz używania otwartego ognia, wwożenia butli z gazem i szklanych opakowań. Będą tzw. strefy bez procentów. Na festiwalu trzeba mieć przy sobie nr PESEL (dowód osobisty nie jest konieczny). Jest on potrzebny przy ewentualnych interwencjach medycznych.

Do południa 29 lipca widzowie będą mogli wjechać samochodami na pole (jeśli będzie miejsce). Po ich zaparkowaniu nie będzie można nimi poruszać się do końca imprezy.

Do dyspozycji woodstockowiczów będzie kompletne zaplecze gastronomiczne, 500 przenośnych toalet, 90 płatnych kabin prysznicowych i ogólnodostępne stanowisko z kranami z bieżącą wodą.

Najwięcej młodych ludzi przyjeżdża na festiwal pociągami. Wzorem lat minionych Przewozy Regionalne przygotują specjalne pociągi, łącznie 63 składy musicREGIO - o 15 więcej niż w ubiegłym roku. Pierwsze pociągi wyruszą w trasę 27 lipca.

Tegoroczny Przystanek ma wystartować 30 lipca o godz. 16. Sygnał do symbolicznego "odjazdu" da zawiadowca stacji Żary Roman Polański. Rok temu festiwal odwiedziło ok. 450 tys. osób. Podczas Woodstocku 2010 organizatorzy spodziewają się podobnej liczby gości.

Organizowane od 1995 r. Przystanki Woodstock są formą podziękowania dla wszystkich ludzi, którzy wspierają kwesty WOŚP, organizowane, co roku w styczniu. Pierwszy z Przystanków odbył się w Czymanowie w 1995 r. Później impreza WOŚP na dłużej zagościła w Żarach - odbyła się tam sześć razy, by w końcu trafić do Kostrzyna nad Odrą. Tegoroczny festiwal po raz pierwszy będzie rejestrowany w technologii HD.

Na konferencji prasowej w Kostrzynie Jerzy Owsiak zaprezentował książkę pt. "Historia najpiękniejszego festiwalu na świecie Przystanek Woodstock", która 1 lipca br. wchodzi do sprzedaży.

- Ta książka jest powodem do dumy, ponieważ to jest historia organizowania czegoś razem. A więc razem z publicznością, razem z ludźmi, którzy nam pomagali, ale także ci, którzy nam przeszkadzali też, są w tej książce - powiedział Owsiak.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Owsiak o Przystanku Woodstock i książce
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.