U2 i Pharrell Williams w walce o Oscara

U2 i Pharrell Williams w walce o Oscara
Kadr z teledysku piosenki U2
PAP / drr

Muzycy z U2 nominowani za utwór do filmu o Nelsonie Mandeli, a także Pharrell Williams, Karen O, duet Kristen Anderson-Lopez i Robert Lopez walczą w tym roku o Oscara dla najlepszej piosenki. 86. gala nagród amerykańskiej Akademii Filmowej odbędzie się 2 marca.

Cztery nominowane utwory to: "Happy" Williamsa - z animowanego filmu "Minionki rozrabiają"

"Let It Go" duetu Lopez - z także animowanej "Krainy lodu",

DEON.PL POLECA

"The Moon Song", czyli piosenka z wyreżyserowanego przez Spike'a Jonze'a filmu "Ona" - autorstwa Karen O, artystki znanej z występów w grupie Yeah Yeah Yeahs

oraz "Ordinary Love" w wykonaniu zespołu U2, z biograficznego filmu "Mandela: Long Walk to Freedom" (muzycy z U2 byli już nominowani do Oscara - w roku 2003, za utwór "The Hands That Built America" w "Gangach Nowego Jorku").

Wszystkie nominowane piosenki będą wykonane podczas ceremonii wręczenia Oscarów w Los Angeles.

W przeszłości wśród zwycięzców w tej kategorii nie brakowało piosenek dziś uznawanych za ścisły kanon klasyki ścieżek dźwiękowych, jak np. "Do Not Forsake Me, Oh My Darlin" z westernu "W samo południe" (1952, muzyka: Dimitri Tiomkin, słowa: Ned Washington) czy "Whatever Will Be, Will Be (Que Sera, Sera)" Jaya Livingstone'a i Raya Evansa z thrillera Alfreda Hitchcocka "Człowiek, który wiedział za dużo" (1956).

Oscarowe filmy wypromowały również takie przeboje, jak: "Take My Breath Away" grupy Berlin z 1986 r. (nagrany na potrzeby kinowego przeboju "Top Gun" singiel z tą piosenką był najlepiej sprzedającym się nagraniem grupy oraz największym przebojem kalifornijskiego zespołu), "(I've Had) The Time of My Life" z filmu "Dirty Dancing" (1987), "Can You Feel the Love Tonight" Eltona Johna z "Króla Lwa" (1994) czy śpiewana przez Celine Dion ballada "My Heart Will Go On", autorstwa Jamesa Hornera i Willa Jenningsa, pochodząca ze ścieżki dźwiękowej "Titanica" (1997).

Wielki sukces odniosły również "Ulice Filadelfii" Bruce'a Springsteena, utwór napisany do dramatu obyczajowego "Filadelfia" (1993), opowiadającego o dyskryminacji osób chorych na AIDS. Springsteen, jeden z najpopularniejszych amerykańskich muzyków rockowych, znany jest z poruszania w swoich tekstach tematów trudnych i społecznie zaangażowanych. Za piosenkę "Streets of Philadelphia" Springsteen otrzymał Oscara, a także cztery nagrody Grammy.

Oscara za muzykę filmową otrzymał również jeden z najważniejszych amerykańskich muzyków Bob Dylan. Słynny bard zgarnął statuetkę w 2001 r. za piosenkę "Things Have Changed" z filmu "Cudowni chłopcy" w reż. Curtisa Hansona.

Swoje utwory w zestawieniu "najlepszych piosenek" mają także m.in.: Brytyjka Adele, nagrodzona za tytułowy utwór z najnowszej historii o Bondzie, "Skyfall" (2013), wokalista i pianista Stevie Wonder - doceniony za piosenkę "I Just Called to Say I Love You" z komedii "Kobieta w czerwieni" (1985) oraz raper Eminem, któremu Oscara przyznano za utwór "Lose Yourself" z filmu "Ósma mila" (2002).

Jeden z najsłynniejszych w całej historii utworów skomponowanych z myślą o kinie to ballada "Moon River" ze "Śniadania u Tiffany'ego" (1961), dzieło kompozytora Henry'ego Manciniego, autora słynnego "tematu" z "Różowej pantery". Piosenka śpiewana była w filmie przez aktorkę Audrey Hepburn, siedzącą na parapecie "w oknie" nowojorskiej kamienicy.

Serca miłośników kina i muzyki podbiła także, stworzona ponad dwie dekady wcześniej, "Over the Rainbow" - piosenka z filmu "Czarnoksiężnik z Oz" z 1939 roku (muzyka: Harold Arlen, słowa E.Y. Harburg). Śpiewała ją grająca Dorotkę aktorka Judy Garland. Po Garland po ten sam utwór sięgali m.in. Ray Charles, Eva Cassidy, Jimi Hendrix i Bob Marley.

W czasie II wojny światowej utwór "Over the Rainbow", obok świątecznego hitu "White Christmas" kompozytora Irvinga Berlina (piosenkę "White Christmas" z filmu "Gospoda świąteczna" z 1942 r., śpiewaną przez Binga Crosby'ego, również nagrodzono Oscarem) został wybrany przez amerykańskich żołnierzy na muzyczny symbol Stanów Zjednoczonych - tragicznie odległego domu, miejsca - używając słów piosenki - "ponad tęczą", w którym "problemy topnieją jak dropsy cytrynowe". Utwór uplasował się ponadto na pierwszym miejscu zestawienia "Piosenki stulecia", przygotowanego przez Recording Industry Association of America.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

U2 i Pharrell Williams w walce o Oscara
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.