U2 i Pharrell Williams w walce o Oscara
Muzycy z U2 nominowani za utwór do filmu o Nelsonie Mandeli, a także Pharrell Williams, Karen O, duet Kristen Anderson-Lopez i Robert Lopez walczą w tym roku o Oscara dla najlepszej piosenki. 86. gala nagród amerykańskiej Akademii Filmowej odbędzie się 2 marca.
Cztery nominowane utwory to: "Happy" Williamsa - z animowanego filmu "Minionki rozrabiają"
"Let It Go" duetu Lopez - z także animowanej "Krainy lodu",
"The Moon Song", czyli piosenka z wyreżyserowanego przez Spike'a Jonze'a filmu "Ona" - autorstwa Karen O, artystki znanej z występów w grupie Yeah Yeah Yeahs
oraz "Ordinary Love" w wykonaniu zespołu U2, z biograficznego filmu "Mandela: Long Walk to Freedom" (muzycy z U2 byli już nominowani do Oscara - w roku 2003, za utwór "The Hands That Built America" w "Gangach Nowego Jorku").
Wszystkie nominowane piosenki będą wykonane podczas ceremonii wręczenia Oscarów w Los Angeles.
W przeszłości wśród zwycięzców w tej kategorii nie brakowało piosenek dziś uznawanych za ścisły kanon klasyki ścieżek dźwiękowych, jak np. "Do Not Forsake Me, Oh My Darlin" z westernu "W samo południe" (1952, muzyka: Dimitri Tiomkin, słowa: Ned Washington) czy "Whatever Will Be, Will Be (Que Sera, Sera)" Jaya Livingstone'a i Raya Evansa z thrillera Alfreda Hitchcocka "Człowiek, który wiedział za dużo" (1956).
Oscarowe filmy wypromowały również takie przeboje, jak: "Take My Breath Away" grupy Berlin z 1986 r. (nagrany na potrzeby kinowego przeboju "Top Gun" singiel z tą piosenką był najlepiej sprzedającym się nagraniem grupy oraz największym przebojem kalifornijskiego zespołu), "(I've Had) The Time of My Life" z filmu "Dirty Dancing" (1987), "Can You Feel the Love Tonight" Eltona Johna z "Króla Lwa" (1994) czy śpiewana przez Celine Dion ballada "My Heart Will Go On", autorstwa Jamesa Hornera i Willa Jenningsa, pochodząca ze ścieżki dźwiękowej "Titanica" (1997).
Wielki sukces odniosły również "Ulice Filadelfii" Bruce'a Springsteena, utwór napisany do dramatu obyczajowego "Filadelfia" (1993), opowiadającego o dyskryminacji osób chorych na AIDS. Springsteen, jeden z najpopularniejszych amerykańskich muzyków rockowych, znany jest z poruszania w swoich tekstach tematów trudnych i społecznie zaangażowanych. Za piosenkę "Streets of Philadelphia" Springsteen otrzymał Oscara, a także cztery nagrody Grammy.
Oscara za muzykę filmową otrzymał również jeden z najważniejszych amerykańskich muzyków Bob Dylan. Słynny bard zgarnął statuetkę w 2001 r. za piosenkę "Things Have Changed" z filmu "Cudowni chłopcy" w reż. Curtisa Hansona.
Swoje utwory w zestawieniu "najlepszych piosenek" mają także m.in.: Brytyjka Adele, nagrodzona za tytułowy utwór z najnowszej historii o Bondzie, "Skyfall" (2013), wokalista i pianista Stevie Wonder - doceniony za piosenkę "I Just Called to Say I Love You" z komedii "Kobieta w czerwieni" (1985) oraz raper Eminem, któremu Oscara przyznano za utwór "Lose Yourself" z filmu "Ósma mila" (2002).
Jeden z najsłynniejszych w całej historii utworów skomponowanych z myślą o kinie to ballada "Moon River" ze "Śniadania u Tiffany'ego" (1961), dzieło kompozytora Henry'ego Manciniego, autora słynnego "tematu" z "Różowej pantery". Piosenka śpiewana była w filmie przez aktorkę Audrey Hepburn, siedzącą na parapecie "w oknie" nowojorskiej kamienicy.
Serca miłośników kina i muzyki podbiła także, stworzona ponad dwie dekady wcześniej, "Over the Rainbow" - piosenka z filmu "Czarnoksiężnik z Oz" z 1939 roku (muzyka: Harold Arlen, słowa E.Y. Harburg). Śpiewała ją grająca Dorotkę aktorka Judy Garland. Po Garland po ten sam utwór sięgali m.in. Ray Charles, Eva Cassidy, Jimi Hendrix i Bob Marley.
W czasie II wojny światowej utwór "Over the Rainbow", obok świątecznego hitu "White Christmas" kompozytora Irvinga Berlina (piosenkę "White Christmas" z filmu "Gospoda świąteczna" z 1942 r., śpiewaną przez Binga Crosby'ego, również nagrodzono Oscarem) został wybrany przez amerykańskich żołnierzy na muzyczny symbol Stanów Zjednoczonych - tragicznie odległego domu, miejsca - używając słów piosenki - "ponad tęczą", w którym "problemy topnieją jak dropsy cytrynowe". Utwór uplasował się ponadto na pierwszym miejscu zestawienia "Piosenki stulecia", przygotowanego przez Recording Industry Association of America.
Skomentuj artykuł