VII Festiwal Sacrum non Profanum

PAP / ad

Preludium i Fuga D-dur Jana Sebastiana Bacha oraz utwory Marka Jasińskiego znalazły się w programie rozpoczynającego się w poniedziałkowy wieczór w Trzęsaczu (Zachodniopomorskie) festiwalu "Sacrum non profanum".

Siódma edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego "Sacrum non profanum" poświęcona jest wybitnemu polskiemu kompozytorowi Markowi Jasińskiemu, zmarłemu w ubiegłym roku. Jasiński komponował specjalnie dla festiwalu w Trzęsaczu; tam też odbywały się prawykonania jego utworów.

Festiwal potrwa pięć dni. Każdego z festiwalowych dni w kościele w Trzęsaczu zabrzmią dzieła Jasińskiego.

W czasie kolejnych dni goście festiwalu będą mogli posłuchać m.in. utworów Antonio Vivaldiego, Jana Sebastiana Bacha, czy Franciszka Szuberta.

W piątek wystąpią Marcin Gumiela i Michał Dobrzyński, kompozytorzy związani z Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego, którzy zaprezentują słuchaczom własne utwory; "Stabat Mater" i "Kyrie". Oba ma wykonać śpiewaczka Barbara Tritt. Młodzi kompozytorzy są absolwentami bydgoskiej Akademii Muzycznej i byłymi studentami Marka Jasińskiego.

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny w Trzęsaczu zorganizowano po raz pierwszy w roku 2005. Koncerty odbywają się w odrestaurowanym neogotyckim kościele pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego, w którym zamontowano 18-głosowe organy koncertowe. Festiwal ma otwartą formułę artystyczną - wykonywane są utwory muzyki organowej, ale i symfonicznej, kameralnej, chóralnej, kantatowo-oratoryjnej, a nawet jazzowej.

Współorganizatorami festiwalu są m.in. Pomorskie Stowarzyszenie Instrumentalistów Academia w Szczecinie, Urząd Gminy Rewal, Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego, Zarząd Główny ZAIKS oraz Centrum Edukacyjne Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej.

Pomysłodawca festiwalu i jego dyrektor artystyczny prof. Boguszewski, wyjaśniając kilka lat temu nazwę festiwalu, mówił: "To motto jest pewną prowokacją, twórczym neologizmem wtajemniczenia, który ma uświadomić słuchaczom festiwalowych koncertów miejsce muzyki wysokiej w kościele i we współczesnym świecie".

W nadmorskim Trzęsaczu znajduje się słynna w Polsce atrakcja turystyczna - stojące na klifie ruiny gotyckiego kościoła pw. Św. Mikołaja - świątyni zniszczonej na skutek procesów abrazyjnych, czyli wdzierania się wód Bałtyku w głąb lądu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

VII Festiwal Sacrum non Profanum
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.