W Gdyni rusza Heineken Open'er Festival
Ponad 100 artystów z całego świata wystąpi w Gdyni na jednym z największych wydarzeń muzycznych w Polsce - Heineken Open'er Festival. Impreza potrwa cztery dni, a muzycy grać będą na siedmiu scenach zbudowanych na terenie miejscowego lotniska.
Jak mówi Aleksandra Krakowska z firmy Alter Art, która jest organizatorem festiwalu, w tegorocznej edycji imprezy może wziąć udział około 80 tysięcy publiczności.
Wśród zagranicznych gwiazd festiwalu znajdą się m.in.: Bjork, New Order, Justice, Bon Iver, Franz Ferdinand, Bloc Party, The Mars Volta, Mumford & Sons, The Kills, The xx, The Cardigans, Orbital, Public Enemy, Gogol Bordello, Janelle Monae i Major Lazer.
Polskę reprezentować będą m.in. Łona & Webber, Fisz i Emade, Pablopavo i Praczas, formacja Napszykłat, Kapela Ze Wsi Warszawa, Cool Kids of Death, Iza lach oraz Brygada Kryzys.
W programie festiwalu znalazł się też koncert prawie pięćdziesięcioosobowej Orkiestry Kameralnej Aukso, która - pod batutą Krzysztofa Pendereckiego i Marka Mosia, wykona utwory skomponowane przez Pendereckiego oraz gitarzystę angielskiej grupy Radiohead - Johny’ego Greenwooda. Na występ złożą się kompozycje Pendereckiego - "Ofiarom Hiroszimy - tren" i "Polymorphia" oraz Greenwooda - "Popcorn Superhet Receiver" i "48 Responses to Polymorphia".
Na tegoroczną edycję festiwalu złoży się także przegląd najciekawszych filmów dokumentalnych, które w maju br. były prezentowane na odbywającej się w Warszawie oraz Wrocławiu imprezie Planete+ Doc Film Festival.
W specjalnym, stylizowanym na bunkier, pomieszczeniu, uczestnicy gdyńskiego festiwalu będą też mogli obejrzeć poświęcone muzyce i dźwiękowi instalacje wideo oraz teledyski wybrane przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Wśród prac znajdą się m.in. "Love Songs" Wilhelma Sasnala, "Mixed Beaviour" Anriego Sali, "The Soul of Tammi Terrel" Jonathana Horowitza, "Jesus Loves Me" Anny Molskiej, "Octopus" Anny Zaradny i cykl unikalnych teledysków wykonanych dla grupy Sonic Youth.
Własna przestrzeń - namiot mogący pomieścić 500 widzów, otrzyma też na festiwalu teatr. Będzie to kuratorska propozycja warszawskiego Nowego Teatru, który zdecydował, by na imprezie pokazać spektakl "Anioły w Ameryce" w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego z udziałem m.in. Stanisławy Celińskiej, Magdaleny Cieleckiej, Mai Komorowskiej, Mai Ostaszewskiej, Danuty Stenki, Andrzeja Chyry, Jacka Poniedziałka i Macieja Stuhra. W namiocie obejrzeć też będzie można spektakl brytyjsko-niemieckiej grupy Gob Squad pt. "Before your very eyes".
Gospodarze imprezy zaprosili też na nią w tym roku polskiego artystę grafika - Maurycego Gomulickiego: przygotowuje on wielkoformatową pracę, która zostanie zaprezentowana w trakcie festiwalu. W kolejnych latach na festiwal mają być zapraszani inni artyści, których dzieła złożą się na Galerię Openera. - W ciągu kilku lat powstanie jedyna w swoim rodzaju kolekcja sztuki, pokazująca naszym zdaniem najciekawsze zjawiska w polskiej sztuce - wyjaśnił szef agencji Alter Art Mikołaj Ziółkowski.
Nowością tegorocznej edycji Open’era będzie też możliwość oglądania koncertów wybranych artystów na żywo w internecie. Taką transmisję, za pośrednictwem serwisu YouTube, przewidziano m.in. in. w przypadku występów: New Order, Orbital, Gogol Bordello, Penderecki i Greenwood, Major Lazer, Bloc Party, Julia Marcell. Internauci będą mogli uczestniczyć też w wideoczatach z wybranymi polskimi artystami.
Na terenie festiwalu działać też będzie scena, na której zaprezentują swoje dzieła projektanci mody. Tradycyjnie na lotnisku znajdzie się też przestrzeń udostępniona nieodpłatnie organizacjom non-profit. W tym roku swoje stoiska uruchomi 20 tego typu stowarzyszeń i fundacji.
Na terenie lotniska znajduje się także tradycyjnie pole namiotowe, na którym - jak szacują organizatorzy - zamieszka ponad 20 tysięcy osób.
Pierwsza edycja festiwalu Open'er miała miejsce w Warszawie w 2002 r. Rok później imprezę przeniesiono do Gdyni na Skwer Kościuszki. W 2006 r. festiwal ponownie zmienił lokalizację - na lotnisko w Gdyni Babich Dołach, gdzie odbywa się do dziś.
Organizatorem imprezy jest agencja koncertowa Alter Art, natomiast sponsorem głównym - producent piwa Heineken. Na początku 2011 r. podczas ceremonii rozdania nagród European Festival Awards w Groningen gdyńska impreza po raz drugi zdobyła nagrodę w kategorii Najlepszy Duży Festiwal (Best Major Festival).
Skomentuj artykuł