"Na początku było dobro" w Rzeszowie

PAP / slo

Rzeźby młodego polskiego twórcy Pawła Chlebka, przedstawiające m.in. miłość macierzyńską, fragmenty kobiecego ciała, mitologiczny Róg Obfitości, można od wtorku oglądać na wystawie "Na początku było dobro" w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie.

Uzupełnieniem i jednocześnie scenerią wystawy jest Galeria Malarstwa Europejskiego, na której pokazano obrazy z epoki baroku, inspirowane także dobrem, miłością, pięknem.

- Proponowana wystawa ma na celu ukazanie różnorodnych typów i wątków ikonograficznych w ich pierwotnym i współczesnym kontekście. Pomostem łączącym dwa, zdawać by się mogło, odległe światy sztuki barokowej i współczesnej jest ponadczasowa tematyka inspirowana pojęciem dobra, jednego z naczelnych pojęć etycznych - wyjaśniła kuratorka ekspozycji Dorota Rucka-Marmaj.

Wśród 15 prac Chlebka, pokazanych na ekspozycji można zobaczyć m.in. rzeźby przedstawiające miłość macierzyńską, fragmenty kobiecego ciała, mitologiczny Róg Obfitości, prace nawiązujące do erotyki, rodzicielstwa czy wychowania.

Natomiast w części obrazów można zobaczyć martwą naturę, przedstawienia zwierząt i sceny rodzajowe, a także tematy biblijne, mitologiczne, alegoryczne.

Wystawa potrwa do końca roku.

Paweł Chlebek jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie obronił także pracę doktorską. W ramach stypendium odbył roczne studia w Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Antwerpii. Do tworzenia wykorzystuje m.in. żywicę poliestrową, drewno.

Swoje prace prezentował na wystawach indywidualnych w kraju i zbiorowych w Korei Płd., USA, Hiszpanii, Polsce. Jest też uczestnikiem, finalistą i laureatem dużych konkursów i biennale międzynarodowych, w tym konkursu w argentyńskiej Resistencji, Międzynarodowego Biennale Sztuki "Przyroda i Pokój" w Korei Płd.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Na początku było dobro" w Rzeszowie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.