Szydełkowe rzeźby podbijają Amerykę

Szydełkowe rzeźby podbijają Amerykę
Agata Oleksiak, która wsławiła się obszydełkowaniem słynnej statui Byka, symbolu Wall Street, ma od środy swą indywidualną wystawę w nowojorskim Johnathan LeVine Gallery. (fot. agataolek.com)
PAP / drr

Agata Oleksiak, która wsławiła się obszydełkowaniem słynnej statui Byka, symbolu Wall Street, ma od środy swą indywidualną wystawę w nowojorskim Johnathan LeVine Gallery.

- Olek - jak lubi być nazywana - pokazuje w pełni okrytą przędzą, trójwymiarową instalację opartą na słynnej czarno-białej fotografii Annie Leibovitz z 1986 roku przedstawiającej artystkę Keith Haring. Wystawa Olka, "The Bad Artists Imitate, The Great Artists Steal" (Źli artyści naśladują, wielcy artyści kradną) zawiera także 35 pojedynczych rzeźb od wałka za 800 dolarów, po gipsowy model za 12 tys. dolarów, które są obszydełkowane - wylicza "WSJ".

Olek wystawia w galeriach, ale pasjonuje się też sztuką uliczną. - Potrzebne mi jest i jedno i drugie. Eksponowanie w galeriach jest ważnym elementem bycia artystą, ale czuję, że muszę dać coś tym ludziom, którzy nigdy nie przyjdą do galerii. Trzeba kontaktować się z ludźmi. Żeby sztuka zaistniała musi mieć widownię - przekonuje artystka.

Oleksiak studiowała kulturoznawstwo na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. W Nowym Jorku kształciła się w La Guardia Community College, gdzie wybrała zajęcia ze sztuki. Tworzy rzeźby z materiału, wełny i sznurków. Eksponowała swoje prace na wystawach grupowych i indywidualnych w całych Stanach, w Brazylii, na Biennale w Wenecji, a także w Polsce.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Szydełkowe rzeźby podbijają Amerykę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.