Kazanie św. Jana Chrzciciela w Niepołomicach

Kazanie św. Jana Chrzciciela w Niepołomicach
"Kazanie św. Jana Chrzciciela" Pietera Bruegla Młodszego
PAP / psd

Obraz Pietera Bruegla Młodszego "Kazanie św. Jana Chrzciciela", który od kwietnia jest prezentowany w krakowskim Pałacu Biskupa Erazma Ciołka, trafi na ekspozycję w Zamku Królewskim w Niepołomicach.

Jak poinformowało Muzeum Narodowe w Krakowie, niedziela jest ostatnim dniem pokazu tego dzieła w tym mieście. Dzieło, które przeszło trwającą ponad dwa lata konserwację, cieszyło się dużym zainteresowaniem zwiedzających. W ciągu czterech miesięcy obejrzało je ponad 6 tys. osób. Teraz obraz trafi do Zamku Królewskiego w Niepołomicach pod Krakowem, gdzie będzie eksponowany przez dłuższy czas.

Prezentowany obraz to kopia dzieła namalowanego przez Pietera Bruegla Starszego w 1566 roku, przechowywanego w Szepmuveszeti Muzeum w Budapeszcie. Kopia jest w całości dziełem syna mistrza - Pietera Bruegla Młodszego - i została zakupiona w 1963 roku przez Muzeum Narodowe w Krakowie.

W 2009 roku obraz trafił na dwa lata do Pracowni Konserwacji Malarstwa w Muzeum Książąt Czartoryskich - Oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie, gdzie Katarzyna Novljaković - kierownik pracowni, Anna Grochowska-Angelus, Małgorzata Chmielewska i Urszula Węgrzynowicz odrestaurowały go. Konserwacji towarzyszyły naukowe badania i analizy technologiczne wykonane przez muzealne laboratoria.

Badania potwierdziły autorstwo Pietera Bruegla Młodszego. Obraz został namalowany na czterech połączonych ze sobą dębowych deskach, zagruntowanych białą zaprawą. Kompozycja obrazu została odtworzona przez malarza z wolnej ręki za pomocą ołówka. Wielowarstwowa technika malowania naśladuje bardzo wiernie technikę zastosowaną w oryginale przez Pietera Bruegla Starszego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kazanie św. Jana Chrzciciela w Niepołomicach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.