Monety na 100-lecie urodzin Czesława Miłosza

Monety na 100-lecie urodzin Czesława Miłosza
Rewers monety 2-złotowej "Czesław Miłosz 1911-2004" (źr. zdj. culture.pl)
culture.pl / ns

Z okazji stulecia urodzin wielkiego poety, laureata Nagrody Nobla Narodowy Bank Polski wprowadza do obiegu monety "Czesław Miłosz 1911-2004": złotą o nominale 200 zł, srebrną dziesięciozłotówkę oraz dwuzłotówkę ze stopu Nordic Gold.

Trzy nowe monety z wizerunkiem Czesława Miłosza wchodzą do obiegu 12 sierpnia 2011.

"Ta moneta jest oczywiście normalnym środkiem płatniczym. Oznacza to, że można nią płacić na przykład w sklepie, jednak ze względu na jej wartość, kilkukrotnie większą niż nominał, to się po prostu nie opłaca" - podkreślił Przemysław Kuk, dyrektor Biura Prasowego NBP.

Na awersie złotej dwustuzłotówki - wybitej w nakładzie 4 tys. egzemplarzy ze złota próby 900 - przedstawiona jest otwarta książka, na której leżą okulary, oraz kartki z odręcznymi notatkami. Na rewersie znajduje się popiersie Miłosza na tle zarysu wiejskiego domu i drzew.

Głównym motywem graficznym awersu srebrnej monety 10-złotowej, którą wybito w nakładzie 50 tysięcy sztuk, jest fragment kartki z odręcznymi notatkami stylizowanymi na wizerunek ptasiego pióra oraz fragment książki z odręcznymi rysunkami. Na rewersie widoczny jest wizerunek popiersia Czesława Miłosza na tle chmur.

Moneta dwuzłotowa ze stopu Nordic Gold została wybita w nakładzie 800 tysięcy sztuk. Awers monety przedstawia godło Rzeczypospolitej Polskiej. Na rewersie widnieje, podobnie jak w przypadku monet złotej i srebrnej, wizerunek popiersia Czesława Miłosza.

Wizerunki monet zaprojektował Robert Kotowicz, a tradycyjny awers dwuzłotówki - Ewa Tyc-Karpińska.

"Wydamy jeszcze monetę 'Starsi panowie' z wizerunkami Jerzego Wasowskiego i Jeremiego Przybory. Wydane zostaną także monety związane z powstaniami śląskimi i stuleciem istnienia klubu Polonia Warszawa. Obie będą wybite w srebrze i wejdą do obiegu pod koniec roku" - poinformował dyrektor Biura Prasowego NBP.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Monety na 100-lecie urodzin Czesława Miłosza
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.