Festiwal górali świata w Zakopanem

Festiwal górali świata w Zakopanem
Co roku zakopiański festiwal przyciąga pod Tatry tysiące fanów góralskiej muzyki i tańca.
PAP / slo

Górale z Bułgarii, Gruzji, Hiszpanii, Jordanii, Macedonii, Rumunii, Serbii, Słowacji, Szwecji, Turcji, Węgier, Włoch oraz Polski będą rywalizować o "Złotą Ciupagę" podczas rozpoczynającego się 19 sierpnia w Zakopanem 43. Festiwalu Folkloru Ziem Górskich.

Co roku zakopiański festiwal przyciąga pod Tatry tysiące fanów góralskiej muzyki i tańca. Organizatorzy wysokiej frekwencji spodziewają się także w tym roku, oprócz koncertów konkursowych przygotowali szereg imprez towarzyszących.

Na zakopiańskiej Równi Krupowej powstanie wioska festiwalowa, która przez tydzień będzie tętnić muzyką, tańcami i śpiewem górali z całego świata. Oprócz taneczno-muzycznej rywalizacji o główne trofeum odbędą się m.in. prezentacje kuchni regionalnych, wystawy związane z góralszczyzną, warsztaty rękodzielnicze.

Przy scenie głównej pod wielkim namiotem powstanie scena plenerowa, na której zaprezentują się m.in. laureaci II Tatrzańskiego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych podczas koncertu "Mali Górale" - przypomną dawne podhalańskie dziecięcy zabawy, zwyczaje i prace gospodarskie.

Towarzyszyć im będzie wystawa podhalańskiej mody - dawnej i współczesnej. Wernisaż zaplanowano na 24 sierpnia w Tatrzańskim Centrum Kultury i Sportu "Jutrzenka" w Zakopanem.

Fanów muzyki ludowej z pewnością przyciągnie Festiwal Muzyki Łuku Karpat "Wierchowe Nuty", który od wielu lat towarzyszy zakopiańskiemu spotkaniu górali świata. Podczas "Wierchowych Nut" słuchacze będą mogli przeżyć muzyczną wędrówkę łukiem Karpat - od Rumunii przez Siedmiogród, Tatry, Beskidy aż po Morawy.

Festiwal potrwa do 26 sierpnia i zakończy się uroczystym wręczeniem "Złotych Ciupag" oraz koncertem finałowym. Głównym organizatorem Festiwalu jest Biuro Promocji Zakopanego. Tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich organizowany jest w ramach polskiego przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Festiwal górali świata w Zakopanem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.