Najpiękniejszy szlak kajakowy na Mazurach

Najpiękniejszy szlak kajakowy na Mazurach
(fot. eriksjos / flickr.com / CC BY-NC-ND 2.0)
PAP / mh

Szlak kajakowy im. Michała Kajki mazurskiego cieśli i poety, wiodący z jeziora Śniardwy aż do jez. Zdedy, został wybrany przez internautów najpiękniejszym szlakiem kajakowym na Mazurach.

Uczestnicy konkursu zorganizowanego przez Lokalną Grupę Działania Mazurskie Morze mogli wybierać spośród czterech najpopularniejszych kajakowych tras. Głosowanie trwało od 1 lipca do 14 sierpnia.

DEON.PL POLECANajwięcej głosów, bo 72,1 proc. wszystkich głosujących internauci oddali na 34 -kilometrowy szlak im. Michała Kajki. Na tym szlaku w Ogródku, rodzinnej miejscowości poety, znajduje się jego muzeum. Trasa szlaku łączy jezioro Śniardwy, Tyrkło, rzekę Orzyszę, kanał Orzyski, jezioro Orzysz, kanał Rostki, jezioro Rostki, kanał Ogródek oraz jeziora Ogródek, Lipińskie i Zdedy.

W tym roku 22 września minie 72. rocznica śmierci Kajki. Ten wioskowy cieśla i murarz w swej poezji i prozie podkreślał piękno mazurskich krajobrazów, ale przede wszystkim bronił ojczystego języka i podtrzymywał na duchu w walce o polską kulturę w czasach germanizacji. Jak napisał regionalista Władysław Gębik w przedmowie do "Wierszy wybranych" wydanych z okazji 100 - lecia urodzin mazurskiego poety (w 1958 r.), droga Kajki do pisarstwa była mozolna. Jako syn kilkumorgowego wyrobnika wiejskiego miał to wyjątkowe szczęście, że rodzice jego doceniali potrzebę i wartość nauki. Mimo biedy posyłali go do wioskowego nauczyciela rozumując słusznie, że jest to wszystko czym będą mogli go wyposażyć na trudną drogę życia.

23,1 proc. głosów internautów zyskał i drugie miejsce zajął odcinek szlaku wiodący najpopularniejszą mazurską rzeką Krutynią z Jeziora Krutyńskiego do Ukty. Jego długość wynosi 15 kilometrów i przebiega przez Puszczę Piską, a od Jez. Mokrego także przez Mazurski Park Krajobrazowy. Z Krutyni można wpłynąć na jezioro Duś, gdzie tuż obok znajduje się dawna cerkiew i cmentarz staroobrzędowców.

Cały szlak Krutyni liczy ponad 90 kilometrów; zaczyna się w Sorkwitach koło Mrągowa i wiedzie przez jeziora: Lampackie, Lampasz, Dłużec, Białe, Gant, Zyzdrój Wielki, Zyzdrój Mały, Zdróżno, Uplik, Mokre, Krutyńskie, następnie prowadzi rzeką Krutynią po drodze przecinając jeziora Gardeńskie i Malinówko i kończy się przy ujściu rzeki do jeziora Bełdany.

Trzecie miejsce w konkursie zajął 26 kilometrowy szlak rzeką Pisą z Pisza do miejscowości Jeże. Ranking zamyka 16 kilometrowy malowniczy odcinek rzeki Krutyni z Ukty do Iznoty przy ujściu do jeziora Bełdany.

Dyrektor biura lokalnej grupy działania Mazurskie Morze Dariusz Kizling powiedział PAP, że cieszy się z wyboru internautów.

"Szlak kajakowy rzeką Orzyszą nie jest powszechnie znany, ale zasługuje na promocję z uwagi na piękne krajobrazy. Należy pokazać turystom także inne rzeki, choć wiemy, że wciąż największą popularnością cieszy się Krutynia"- podkreślił.

Organizatorzy konkursu zapowiadają, że 1 września na zwycięskim szlaku zostanie zorganizowana impreza pod hasłem "Kajaki, czyli aktywny sposób na lato". Bezpłatny spływ zostanie zorganizowany dla 50 osób.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Najpiękniejszy szlak kajakowy na Mazurach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.