17-latka z Polski dokona rewolucji w leczeniu raka?

17-latka z Polski dokona rewolucji w leczeniu raka?
(fot. sdbrown / Foter / Creative Commons Attribution-NonCommercial 2.0 Generic (CC BY-NC 2.0))
PAP / mm

17-letnia Joanna Jurek z Piotrkowa Trybunalskiego, autorka bezinwazyjnej metody dostarczania leku do komórek nowotworowych, chce opatentować swój projekt. Licealistka wkrótce wyjeżdża do USA na prestiżowy konkurs dla młodych naukowców Intel ISEF.

Opracowany przez nią system opiera się na wykorzystaniu w pełni biodegradowalnego włókna polimerowego z nanocząstkami złota, do których podczepione są cząsteczki leku na raka trzustki (doksorubicyny). "Wadą leku jest jego szkodliwy wpływ na serce chorego" - wyjaśniła we wtorek PAP Joanna Jurek.

Jej zadaniem było opracowanie metody, dzięki której lek trafiłby bezpośrednio do komórki nowotworowej, omijając krwiobieg. Nastolatka dowiodła, że cel można osiągnąć poprzez chirurgiczne wszywanie nanowłókien z lekiem w miejsca dotknięte nowotworem.

DEON.PL POLECA

(Joanna Jurek fot. Crazynauka.pl)

Za innowacyjny projekt Jurek otrzymała główną nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Naukowym E(x)plory 2014 w Gdyni. Dzięki temu 10 maja poleci do USA na prestiżowy konkurs dla młodych naukowców Intel ISEF (The Intel International Science and Engeneering Fair). Przyznała, że opracowana przez nią metoda przechodzi obecnie procedury patentowe.

17-latka jest uczennicą I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Piotrkowie Tryb. i stypendystką marszałka województwa łódzkiego, który spotkał się z nią we wtorek przed jej wylotem do USA.

Korzysta z indywidualnego toku nauczania. Jak przyznaje, w rozpoczęciu kariery naukowej w tak młodym wieku pomogło jej stypendium Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, dzięki któremu mogła wziąć udział w warsztatach z biologii, chemii i fizyki organizowanych przez Polską Akademię Nauk i Uniwersytet Warszawski.

Na wakacyjnym stażu naukowym w UW opracowała podstawy swojego projektu, potem przez miesiąc testowała go na komórkach nowotworowych trzustki na Politechnice Łódzkiej. Obecnie nastolatka pracuje już nad nowym projektem.

"Jest on również związany z wykorzystywaniem nanotechnologii do dostarczania leków, ale dotyczy problemu zakażeń wewnątrzszpitalnych gronkowcem złocistym opornym na działanie antybiotyków" - powiedziała.

Po zdaniu matury 17-latka z Piotrkowa chciałaby studiować za granicą w dziedzinach pokrewnych medycynie. "Interesują mnie nanotechnologie, sposoby dostarczania leku i projektowanie terapii" - dodała.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

17-latka z Polski dokona rewolucji w leczeniu raka?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.