6 rzeczy, które musisz wiedzieć o smogu i maskach antysmogowych

(fot. shutterstock.com)
PAP / pk

To moda czy zdrowy rozsądek? Maski mające chronić przed smogiem to coraz częstszy widok na ulicach wielkich miast. Według danych producentów niektóre z nich mogą zatrzymać nawet 99,9 proc. pyłów.

1. Kto nosi maski antysmogowe?

W miastach, takich jak Hanoi i czy Pekin, zatłoczonych skuterami i samochodami, zatruwanych przez węglowe piecyki ulicznych sprzedawców oraz przemysł, noszenie maseczek mających chronić przed smogiem jest stałym elementem codziennego stylu życia. Można je kupić w każdym kolorze i wzorze - w kwiatki, wzorki i postacie z bajek. W Pekinie w najgorsze smogowe dni maski noszą wszyscy - przechodnie, małe dzieci, policjanci, żołnierze na placu Tiananmen.

DEON.PL POLECA

2. Skąd się biorą zanieczyszenia powietrza i jaki mają na nas wpływ?

Pył zawieszony PM 10 to mieszanina substancji organicznych i nieorganicznych. Zawiera substancje toksyczne - wśród nich wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, metale ciężkie czy dioksyny i furany. Cząstki o średnicach większych od 10 mikrometrów przenikają do płuc, ale akumulują się głównie w górnych odcinkach dróg oddechowych, skąd są wydalane. Głównym źródłem pyłu PM10 w powietrzu w europejskich miastach jest spalanie paliw stałych takich jak węgiel, drewno i biomasa oraz spaliny pojazdów, zwłaszcza z silnikami wysokoprężnymi bez filtrów cząstek stałych.

Pył zawieszony drobny PM 2,5 (o średnicy nie większej niż 2,5 mikrometra) trafia do atmosfery na skutek spalania, jak również przemian dwutlenku siarki, dwutlenku azotu, amoniaku i związków organicznych. W powietrzu może pozostawać przez wiele dni lub tygodni. PM 2 wnika głęboko do płuc. Jest tam akumulowany i stanowi poważny czynnik chorobotwórczy. Osiada na ściankach pęcherzyków płucnych i utrudnia wymianę gazową. Powoduje też zapalenia górnych dróg oddechowych.

Szczególnie narażone na negatywne działanie pyłów są osoby starsze, dzieci oraz osoby z chorobami dróg oddechowych i układu krwionośnego.

3. Jak maski chronią nasze zdrowie?

Dobra maska powinna chronić zarówno przed pyłem zawieszonym PM 2,5, jak i PM 10. Dodatkowym plusem jest możliwość pochłaniania szkodliwych gazów.

W maskach, które mają chronić przed smogiem stosowane są głównie filtry HEPA (high efficiency particulate air filter), podobne do filtrów w odkurzaczach oraz węglowe. Te pierwsze zatrzymują większość (co najmniej 99,97 proc.) zanieczyszczeń mechanicznych, większych niż 0,3 mikrometra, komórki grzybów, pierwotniaków, i bakterii a także większość wirusów. Filtry węglowe - jak wojskowej masce przeciwgazowej - pozwalają natomiast wychwycić zanieczyszczenia gazowe (tlenki siarki, azotu czy ozon), co jest szczególnie ważne na zatłoczonej samochodami ulicy.

4. Jakie są minusy noszenia masek?

Eksperci zwracają uwagę, że każda maska w mniejszym lub większym stopniu przeszkadza w oddychaniu, bowiem filtry utrudniają przepływ powietrza. Przy dużym wysiłku maska może ulegać zawilgoceniu. Z drugiej strony, u osób które noszą okulary może dochodzić do ich zaparowania.

Aby maseczka antysmogowa była w pełni skuteczna, powinna być dobrze dopasowana do twarzy - inaczej część powietrza przejdzie pod nią nieprzefiltrowana. Niektóre modele można indywidualnie dopasować. W przypadku zarostu ścisłe dopasowanie maski może być utrudnione (dlatego w wojsku trzeba się codziennie golić).

5. Jak dbać o maski antysmogowe?

Maski (poza jednorazowymi) muszą być również regularnie myte lub prane, zaś obecne w nich filtry regularnie wymieniane. Cena filtrów może sięgać od kilku do nawet kilkudziesięciu złotych, a niektóre wystarczają tylko na kilkadziesiąt godzin. W miastach tak zanieczyszczonych, jak Warszawa czy Kraków trzeba wymieniać filtry częściej niż zaleca producent. Są maski, które zatrzymują nawet 99,9 proc. pyłów o rozmiarze 0,1 mikrometra i większym.

6. Gdzie kupić maski i filtry?

Oprócz specjalistycznych sklepów (na przykład z artykułami BHP) duży wybór masek można znaleźć w sklepach internetowych oraz na portalach aukcyjnych (jednak niektóre z nich są zamawiane przez sprzedającego w Chinach, dlatego trzeba na nie poczekać kilka tygodni od dokonania wpłaty).

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

6 rzeczy, które musisz wiedzieć o smogu i maskach antysmogowych
Komentarze (3)
20 grudnia 2017, 16:27
ja jestm z Krakowa i szczerze powiedziawszy to sobie nie wyobrazam teraz zycia bez maseczki antysmogowej, a moje dziecko to juz calkiem musi miec... masakra z tym smogiem... kupilam sobie i dziecku ze sklepu smarthome24.pl dobre jakosciowo maski i tak dalej jednak sie zastanawiam kiedy ten caly problem zniknie? Kiedy rzad cos zrobi z tym smogiem? Niech cos wymysla bo sie tragedia robi;/
KS
Karolina Stefaniak
28 listopada 2017, 01:33
Podobnie jak autor, uważam że maska powinna być odpowiednio dopasowana do twarzy - bez tego ani rusz. Sama chciałam najpierw odpowiednio dobrać maskę, przymierzyć ją i dopiero zakupić (może to przez niewymiarową głowę - nie wiem). Skończyłam w aptece na Grodzkiej - oferują fajne maski z ozonemask. Jestem jak najbardziej zadowolona. Chciałabym również zauważyć, że maska w pewien sposób utrudnia oddychanie, ale i poprawia kondycję (patrz trening sportowców). 
11 stycznia 2017, 10:32
Dobrze mieć maskę, ale potrzebna jest determinacja społeczeństwa w walce ze smogiem. Pora w mediach bić na alarm.