Naukowcy z AGH pracują nad recyklingiem paneli fotowoltaicznych
Naukowcy z Polski, Słowacji i Czech pod skrzydłami Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i spółki technologiczno-badawczej 2loop Tech rozpoczęli pracę nad innowacyjną metodą recyklingu paneli fotowoltaicznych.
Panele fotowoltaiczne to coraz bardziej popularny sposób na pozyskiwanie energii z przyrody. Obecnie eksperci szacują, że do 2025 roku w samej Polsce będzie zainstalowanych ponad 420 tys. ton paneli. Instytut Energii Odnawialnej informuje, że łączna moc wszystkich instalacji będzie wynosiła wówczas prawie 8 tys. MW - podaje PAP.
„Szacując, że średnia żywotność paneli wynosi 20 – 30 lat już w najbliższych latach, w samej Polsce, do utylizacji lub recyklingu może trafić ponad 100 ton zużytych instalacji fotowoltaicznych” - wskazał prof. Marek Cała, dziekan wydziału Górnictwa i Geoinżynierii AGH.
Recykling paneli fotowoltaicznych jest istotny z uwagi na możliwość odzyskania drogich surowców, takich jak aluminium czy krzem. Naukowcy przypominają, że obecne metody odzysku są niekompletne lub mało wydajne i niestety, kosztowne.
„Za pięć czy 10 lat będzie za późno. Wierzymy, że Polska może zostać światowym liderem w zakresie recyklingu tego typu instalacji. Mamy know-how, potencjał produkcyjny, korzystne położenie geograficzne i firmy, które chcą zainwestować w opracowanie skutecznych i bezpiecznych ekologicznie technologii” – podaje PAP za naukowcami
Badania mają być zakończone do października 2022 roku, wdrożenie ich wraz z uruchomieniem linii technologicznej ma nastąpić do końca 2023 roku, technologia ma pozwalać na blisko stuprocentowy recykling.
Źródło: PAP/tkb
Skomentuj artykuł