Bioniczna ręka, czyli proteza połączona z układem nerwowym i szkieletem

Bioniczna ręka, czyli proteza połączona z układem nerwowym i szkieletem
Zdjęcie ilustracyjne (Fot. depositphotos.com/pl)
interia.pl/dm

Bioniczne protezy zmieniają medycynę. To połączenie protez z systemem nerwowym i szkieletem pacjenta. Naukowcy zaprezentowali nową technikę.

Nowa technologia ma pozwolić pacjentom po amputacji normlanie żyć i wrócić do pełni życia. Jest to możliwe dzięki połączeniu protez kończyn z układem nerwowym i szkieletem.

Wykorzystuje on osteointegrację, czyli formę operacji polegającą na wszczepieniu stałego implantu do szkieletu w celu zakotwiczenia sztucznej kończyny oraz chirurgię rekonstrukcyjną polegającą na połączeniu bionicznej ręki bezpośrednio z układem nerwowym pacjenta - podaje interia.pl.

Jak wyjaśnia prof. Max Ortiz Catalan, kierownik badań nad protetyką neuronalną w Instytucie Bioniki w Australii i założyciel Centrum Badań nad Bioniką i Bólem (CBPR) w Szwecji, Szwedka była pierwszą osobą po amputacji poniżej łokcia, która skorzystała z nowej techniki wysoce zintegrowanej bionicznej ręki, której można używać niezależnie i niezawodnie w życiu codziennym – podaje interia.pl.

Przykład Szwedki, która blisko 20 lat temu straciła prawą rękę w wypadku rolniczym, wskazuje, że proteza bioniczna będzie właśnie tym rozwiązaniem, na jakie czekają osoby po amputacji kończyn.

Kobieta przez wiele lat nie mogą naleźć odpowiedniej protezy, wiele było niewygodnych i trudno było jej dopasować odpowiednią, a poza tym cierpiała na bardzo silny ból fantomowy, który powodował, że była ciągle na środkach przeciwbólowych.

- Czułam się tak, jakbym ciągle trzymała rękę w maszynce do mięsa, co powodowało duży stres i musiałam brać duże dawki różnych środków przeciwbólowych - mówi.

Naukowcy zastosowali tytanowe implanty w kości promieniowej i łokciowej kobiety, a następnie chirurgicznie stworzyli konstrukty elektromięśniowe, przenosząc odcięte nerwy do wolnych przeszczepów mięśniowych. Elektrody wszczepiono także mięśniom natywnym, wolnym przeszczepom mięśniowym i nerwowi łokciowemu.

Teraz dzięki nowej protezie - bionicznej ręce może wykonywać codzienne czynności i normalnie żyć.

interia.pl/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Beata Anna Dąbrowska

Zdrowe nawyki przez cały rok!

Na początku każdego roku nie brakuje inspiracji i pomysłów, jednak z każdym dniem bywa trudniej, a w natłoku obowiązków czy spraw nawet zdrowie schodzi na drugi plan.

Z pomocą przychodzi...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Bioniczna ręka, czyli proteza połączona z układem nerwowym i szkieletem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.