Co zrobić z plastikiem i sztucznymi tworzywami?

Co zrobić z plastikiem i sztucznymi tworzywami?
Ilość tworzyw mieszanych poddawanych temu procesowi jest wciąż niewielka i wynosi w Europie poniżej 10 proc. (fot. whiteafrican / flickr.com)
PAP - Nauka w Polsce / slo

Wytworzenie bluzy polarowej z 35 zużytych butelek PET, czy uzyskanie energii do oświetlenia pokoju z plastikowej torby, takie możliwości dają nam tworzywa sztuczne. Ich odpady - odpowiednio zagospodarowane - można ponownie wykorzystać na wiele różnych sposobów.

Kampanię na temat możliwości ponownego wykorzystania tworzyw sztucznych i ich roli we współczesnym świecie po raz trzeci prowadzi Fundacja PlasticsEurope Polska.

Jak wynika z danych przedstawionych przez Fundację, w Polsce w 2008 roku składowanie na wysypisku było ciągle główną metodą unieszkodliwiania odpadów z tworzyw sztucznych. Z łącznej ilości ponad 1 miliona 300 tys. ton odzyskano jedynie 200 tys. ton odpadów (15 proc.). W wiodących krajach UE proporcje były wówczas odwrotne: składowanych było mniej niż 15 proc. zużytych tworzyw sztucznych.

- Nasza akcja ma zwrócić uwagę Polaków na konieczność segregowania odpadów z tworzyw sztucznych. Każdy wyrzucany plastik ma swoją wartość - to surowiec wtórny i nie powinien trafiać na wysypiska - mówi dyrektor Fundacji PlasticsEurope Polska dr Grzegorz Rytko.

Jak informuje Fundacja, większość materiału odzyskanego obecnie w procesie recyklingu pochodzi z opakowań. Ich udział w całej ilości zużytych wyrobów z tworzyw sztucznych wynosi ok. 63 proc. W Europie recyklingowi poddanych zostaje 40 proc. butelek i folii, 90 proc. skrzynek i pudełek. Jednak ilość tworzyw mieszanych poddawanych temu procesowi jest wciąż niewielka i wynosi w Europie poniżej 10 proc.

Przedstawiciele Fundacji zapewniają, że odpady z plastiku dzięki możliwościom ich zagospodarowania odgrywają istotną rolę w racjonalnym wykorzystaniu zasobów naturalnych i oszczędnym gospodarowaniu energią.

- To jedyny surowiec, który nie tylko można poddać recyklingowi, wielokrotnie przerabiając na nowe wyroby (np. z 35 zużytych butelek PET można wyprodukować bluzę z polaru); można również odzyskać zmagazynowaną w nim energię - wykorzystując go jako składnik do produkcji paliw alternatywnych.

Energia odzyskana z jednej tylko zużytej torby plastikowej pozwala oświetlać pokój 60-watową żarówką przez 10 minut. Wreszcie odpady z tworzyw mogą służyć w procesach przemysłowych jako substytut koksu i ropy naftowej, np. przy wytopie stali - informują przedstawiciele Fundacji.

W dodatku - jak informują przedstawiciele Fundacji - tworzywa sztuczne produkowane są prawie wyłącznie z paliw kopalnych, takich jak np. ropa naftowa. - W pewnym przybliżeniu można je uważać za "ropę naftową w formie stałej", a wartość opałowa odpadów z tworzyw sztucznych jest porównywalna z wartością paliw kopalnych. "Składowanie odpadów z tworzyw sztucznych na wysypiskach oznacza więc także utratę możliwości wykorzystania tego ogromnego potencjału" - czytamy w przesłany PAP komunikacie.

PlasticsEurope Polska, to fundacja reprezentująca producentów tworzyw sztucznych w Polsce. Jest częścią ogólnoeuropejskiego stowarzyszenia producentów tworzyw sztucznych PlasticsEurope - jednego z czołowych europejskich stowarzyszeń branżowych z siedzibą w Brukseli.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Co zrobić z plastikiem i sztucznymi tworzywami?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.