Czy tak wyglądał Jezus?

(fot. youtube.com)
www.popularmechanics.com / kw

Niezwykłe wyniki ekspertyzy sądowej - grupa angielskich badaczy opracowała najbardziej realistyczny wizerunek Jezusa, który oczywiście odbiega od jasnowłosego, niebieskookiego obrazu często spotykanego w Europie.

Badacze utworzyli interdyscyplinarny zespół składający się z antropologów, kulturoznawców, archeologów oraz przedstawicieli biologii i genetyki - tłumaczy profesor Midori Albert z University of North Carolina.

- Eksperci w tej mocno wyspecjalizowanej dziedzinie [jaką jest ekspertyza sądowa] muszą mieć praktyczną wiedzę o genetyce i rozwoju człowieka - dodaje profesor.

Choć ekspertyza sądowa jest najczęściej używana do rozwiązywania zagadek kryminalnych, Richard Neave, specjalista w rekonstrukcji twarzy służących do procesów sądowych i (obecnie emerytowany) pracownik University of Manchester, wykorzystał ją do... stworzenia wizerunku Jezusa.

Dzięki temu, grupie brytyjskich naukowców, wspartych przez izraelskich archeologów, udało się odtworzyć wizerunek Jezusa, m.in. za pomocą metod stosowanych przez policję.

Jak czytamy w raporcie badawczym: "Opis św. Mateusza wydarzeń w Getsemani jest zarazem wskazówką dotyczącą twarzy Jezusa. Jest jasne, że jego rysy reprezentowały ówczesny wygląd typowego Galilejczyka, semity. Dlatego też pierwszym krokiem dla Neave'a i zespołu badawczego było zbadanie jak największej ilości czaszek z okolic Jerozolimy, regionu w którym Jezus żył i nauczał".

Same czaszki, udostępnione przez archeologów z Izraela, nie dawały jednak odpowiedzi na pytanie o kolor włosów Jezusa czy ich długość. Jak tłumaczy raport, tutaj do pracy weszli kulturoznawcy, którzy oparli się nie tylko na znaleziskach archeologicznych i wizerunkach z tamtego czasu, a także na Biblii i innych pisanych źródłach historycznych: "na tej podstawie badacze byli w stanie określić, że kolor włosów i oczu Jezusa był ciemny (...). Wskazali również na tradycję żydowską, uznając że nosił brodę".

To dzięki Biblii udało się określić długość włosów Jezusa. Choć badacze wzięli oni pod uwagę m.in. wizerunek mężczyzny na Całunie Turyńskim, który przedstawia postać z długimi włosami, to podkreślają, że Biblia kilkakrotnie negatywnie odnosi się do noszenia długich włosów przez mężczyzn. Szczególnie istotny był dla nich fragment 1 Listu do Koryntian: "Czyż sama natura nie poucza nas, że hańbą jest dla mężczyzny nosić długie włosy?" (1 Kor 11,14).

Jak wskazuje raport: "Czy Paweł napisałby tak, gdyby Jezus Chrystus miał długie włosy? Dla Neave'a i jego zespołu stanowiło to problem. Co więcej, wizerunki Jezusa z pierwszych wieków, przedstawiają go jako krótkowłosego, z fryzurą typową dla tamtych czasów".

Jak przyznają autorzy raportu, nie mając dostępu do większej ilości danych (choćby materiału genetycznego), nie są oni w stanie dokładnie określić wszystkich cech twarzy. Ich praca pozwala jednak wskazać najważniejsze elementy wyglądu Jezusa z Nazaretu.

Richard Neave jest znany m.in. z rekonstrukcji twarzy postaci historycznych takich jak Filip II Macedoński (ojciec Aleksandra Wielkiego) czy Król Midas. Kilkakrotnie jego praca przyczyniła się do schwytania niebezpiecznych przestępców.

Przeczytaj także artykuł o Całunie Turyńskim

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Czy tak wyglądał Jezus?
Komentarze (25)
JN
~Jola Nowak
2 marca 2023, 18:49
Dwie uwagi: "Czy Paweł napisałby tak, gdyby Jezus Chrystus miał długie włosy?" A czy Paweł kiedykolwiek spotkał Jezusa podczas Jego ziemskiego życia ? "wizerunki Jezusa z pierwszych wieków, przedstawiają go jako krótkowłosego, z fryzurą typową dla tamtych czasów" Wizerunki te też nie powstały z autopsji, w pierwszych stuleciach „ istniała wśród chrześcijan pochodzących z rzymskiego kręgu cywilizacyjnego tendencja do wyobrażania Chrystusa bardziej jako Apolla ich przodków niż jako brodatego Żyda” (Ian Wilson „Całun Turyński” s. 117 tłum. Andrzej Polkowski).
TS
~Tomasz Sosnowski
26 grudnia 2022, 13:51
Autorze tego dzieła, skontaktuj się z lekarzem lub farmaceutą bo to co bierzesz najwyraźniej ci szkodzi.
AM
~Ana M.
11 grudnia 2021, 19:17
Mamy tyle pięknych obrazów przedstawiających Jezusa. Po co nam ta pseudonaukowa rekonstrukcja?
ZA
~Zwa Awa
24 lutego 2021, 22:17
Czy to ma znaczenie jaki kolor włosów miał, lub oczu? Ech po prostu był 100% człowiekiem , mężczyzną z kwi i kości ..
19 kwietnia 2019, 19:06
Wzięli jakie czaszki,uśrednione wygląd i na ich podstawie stwierdzili, że taj wyglądał Jezus. Pseudo naukowcy, takie podejście urąga jakiejkolwiek metodzie badawczej. Każdy człowiek wygląda inaczej, nawet w tej samej rodzinie ludzie różnią się wyglądem. Wyrysowali twarz troglodyty, żeby obrzydzidzić Jezusa. Celowe działanie.
WS
Wacek Sawicki
13 października 2020, 14:53
Nie stwierdzili że tak wyglądał ale że tak mógł wyglądać. Zastanawiam się jakie renomowane uczelnie pan ukończył skoro innych nazywa pan pseudonaukowcami.
4 stycznia 2016, 22:48
Jest książka profesor Świderek "Historie nieznane historii". Autorka zawodowo zajmowała się papirusami odkopanymi z piasków w Egipce. W suchym klimacie zachowało się ich wiele. W papirusach często są umowy handlowe, gdzie oprócz treści umowy zawarta jest także identyfikacja stron umowy. W tamtych czasach nie było przeciez inwentaryzacji ludności czy dowodów osobistych, więc oprócz imion, nazwisk czy przydomków, często są dodawane szczególne cechy zewnętrzne danej osoby, widoczne blizny, wzrost (szczególnie wysoki czy niski), ułomności (np brak palca), często jest także kolor włosów i kolor oczu. Jak uważnie przeczytać, to w Egipcie, wśród żydowskiej diaspory, bardzo często są właśnie wymieniane niebieskie oczy czy jasne włosy.  Jak ktoś nie wierzy, to książkę pewnie można kupić w wielu antykwariatach za jakieś grosze. Warta zresztą przeczytania, bo bardzo dobrze napisane przez kompetentną osobę. 
4 stycznia 2016, 21:57
czy badacze w swej wierności Biblii wzięli też pod uwagę Psalm 45, który cała tradycja odnosi do Chrystusa i w którym mówi, że jest "najpiękniejszym z synów ludzkich"?
MF
Marcin Flees
4 stycznia 2016, 21:56
Na deonie już nie wiedzą jak obrzydzić ludziom wiarę w Jezusa. Pokazali bezczelną gębę jakiegoś kryminalisty i mówią : to wasz Bóg ! Jutro pokażą jakąś brudną szmatę i powiedzą : to jest typowy ubiór galilejczyka. Pojutrze, po szczegółowej analizie pożywienia mieszkańców Palestyny będziemy mogli poznać kształt gówienka przeciętnego Izraelity.
5 stycznia 2016, 10:44
A przecież wiadomo, że Jezus musiał być  pieknt, czysty, pachnący, z włosami uczesanymi i nosił najwspanialsze ubrania oraz sandały bez skarpet.
Kowalczyk Damian
4 stycznia 2016, 19:12
Wykapany ojciec
Aleksandra Adamczyk
4 stycznia 2016, 16:44
@jazmig, @krzysiu Ale się czepiacie. A gdyby tak wyglądał Jezus, to nagle przestalibyście w Niego wierzyć (o ile wierzycie)? Wiadomo też z biblii, że po Zmartwychwstaniu Jezus wyglądał inaczej niż za życia i do tego inaczej za każdym razem gdy się ukazywał. Nie poznała go ani Maria Magdalena, ani uczniowie zdążający do Emaus ani Piotr. Poza tym Izajasz zapowiedział: "Nie miał On wdzięku ani też blasku, aby na Niego popatrzeć, ani wyglądu, by się nam podobał." Iz 53, 2b
jazmig jazmig
4 stycznia 2016, 21:19
Ja zwracam uwagę na fakt, że wiemy, jak Jezus wyglądał. Na pewno nie wyglądał tak, jak pokazują autorzy tego artykułu.
JE
Jarek E
25 stycznia 2022, 19:53
No tak ale to bylo po zmaltretowaniu przed ukrzyzowaniem....
JN
~Jola Nowak
12 marca 2023, 18:29
„jednak ani Ewangelia, ani Apostołowie nie mówią, że Jezus nie miał krasy ani piękności” (Orygenes „Contra Celsum” 6, 76 tłum. Stanisław Kalinkowski)
jazmig jazmig
4 stycznia 2016, 13:18
Twarz Jezusa znamy z całunu turyńskiego. Małpolud z załączonego zdjęcia to przodek autora tego artykułu oraz redaktora, który te brednie zamieścił na Deonie.
4 stycznia 2016, 13:46
A gdyby Jezus faktycznie tak wyglądał to zmieniłoby to cos w twoim odbiorze nauki Jezusa?
jazmig jazmig
4 stycznia 2016, 21:18
Jak wyglądał Jezus wiemy, napisałem przecież.
KG
Krzysztof Gembała
4 stycznia 2016, 13:12
Przecież my katolicy mamy zdjęcie Pana Jezusa zrobione w chwili jego zmartwychwatania. Kto jescze o tym nie wie, niech przeczyta, ja po paru latach marzęń wkońcu dojechałem i  stanąłem przy wizerunku (bo obraz to nie jest). W niektórych  kościołach jest już wywieszane. Oblicze z Manopello jest prawdziwą twarzą Jezusa, który chciał abyśmy go dziś widzieli a nie rysowali jakieś małpoludy (które nigdy nie istniały). http://www.manoppello.eu/
JN
~Jola Nowak
7 marca 2023, 23:04
Manopello nie wydaje się bardziej przekonujące niż inne.
.A
. Anakin
4 stycznia 2016, 12:32
A jak wyglłądał św. Piotr? No chyba właśnie tak. A jak Andrzej, Jan.... Naukowcy nei mają wątpliwości. Czy to nie wzbudzało uwagi, że idzie sobie Joshua w towarzystwie 12 klonów?
4 stycznia 2016, 13:07
No właśnie :))
4 stycznia 2016, 10:49
Jezus prawdopodobnie był postacią historyczną.
4 stycznia 2016, 10:29
Utkwił mi w pamięci ten fragment "Jezusa z Nazaretu" Romana Brandstaettera o uzdrowieniu paralityka nad Sadzawką Betesda. ------- – Oby mnie Elohim dał takie nogi!), z zadowoleniem, ale i z nie ukrywaną zazdrością kiwali głowami. – Gdzie On jest?! – krzyknął jakiś kaleka. – Nie ma Go, poszedł – odpowiedział szczęśliwiec. – Poszedł?! Dlaczego poszedł?! Dokąd poszedł?! – krzyczeli ludzie. – Nie wiem – odparł, a po chwili dodał: – Zdaje mi się, że w kierunku Świątyni. – Jak wyglądał?! Opisz Go! Tak! Niech opisze, jak wyglądał! – podniecenie rosło w tłumie. – Miał czarne włosy i czarne oczy... – Wszyscy mamy czarne włosy i czarne oczy! – Był wysoki... – Ja także jestem wysoki – ktoś huknął. – Młody czy stary? – W sile wieku... – Opisz Jego twarz! – Nie umiem... nie umiem... – jąkał bezradnie. – Nie umiem... – Poznałbyś Go? – Na pewno – słowa te wypowiedział z głębokim przekonaniem. ------------ Bardzo piękne są też słowa: "Nie umiem powiedzieć jak wygląda, ale poznałbym Go na pewno". 
Kamila
4 stycznia 2016, 10:24
Naprawdę musicie publikować te brednie? w dodatku ocierające się o rasizm. Nie ma czegoś takiego jak "typowy wygląd" Galilejczyka, Słowianina czy Francuza.  Medycyna sądowa zajmuje się konkretnymi przypadkami/obiektami, a nie oceną "jak największej ilości czaszek", w dodatku z okolic Jerozolimy, a nie Nazaretu. Co do długich włosów, to Biblia kikakrotnie wspomina o tych, którzy poświęciwszy się Panu, nie strzygli włosów. Itd., itd. Rekonstrukcja rysów na podstawie czaszki to jeden problem, a nadanie mimiki (w tym przypadku głupawego wyglądu) - to odrębna kwestia. Wybór takiej "miny" sygeruje niezbyt przychylne (oględnie mówiąc) nastawienie "badaczy" do Jezusa.