Czy zwróciliście uwagę na tę datę: 22.02.2022? Czym są palindrom i ambigram?

Ambigram i palindrom w dacie: 20.02.2022 (fot. Twitter/depositphotos.com)
Royal Institution/mk

Gdyby zapisać tę datę jednym ciągiem, bez odstępów i kropek - 22022022 - to cyfry ułożą się w takiej kolejności, że czytane z prawej czy z lewej, a nawet odwrócone do góry nogami, zawsze dadzą ten sam efekt. W takiej sytuacji mówimy, że jednocześnie obserwujemy palindrom i ambigram.

Czym jest ambigram? Czytelnicy książek dana Browna (np. "Aniołów i demonów") zapewne wiedzą, o co chodzi, bo takie konstrukcje znaków zostały spopularyzowane przez tego autora.

Amigram to taki rodzaj napisu lub grafiki, który odwrócony do góry nogami może być odczytany w taki sam sposób lub tez da inna, ale sensowną treść. W alfabecie łacińskim można tworzyć amigramy z użyciem liter np. X, O, S, N czy H. Takich samych przekształceń można dokonywać także z cyframi, szczególnie tymi zapisywanymi w sposób "elektroniczny" - jak 2 i 0.

DEON.PL POLECA

Obrazuje to ilustracja zamieszczona na Twitterze we wpisie dokonanym przez The Royal Institution.

Jak widać, w odniesieniu do podanej daty (22.02.2022) zachodzi także inne zjawisko, nazywane palindromem. Czym jest ten palindrom? Palindromami mogą być słowa, np. kajak czy zez. W palindromy układać się mogą daty. To taki zapis np. w układzie DD-MM-RRRR (dzień-miesiąc-rok), który czytany od lewej do prawej i od prawej do lewej daje tę samą treść. I tak właśnie dzieje się z zapisaną "elektroniczną" czcionką datą 22 lutego 2022 r.

Hm, można powiedzieć, że to nie koniec amigramów i palindromów na ten dzień. Bo przecież na cyfrowym wyświetlaczu pojawiają się godziny. Np. godz. 11:11 czy - ba - godz. 22:22. Czy jeszcze dłuższy ciąg: 22:22:22 (22 minuty i 22 sekundy po godz. 22).

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Czy zwróciliście uwagę na tę datę: 22.02.2022? Czym są palindrom i ambigram?
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.