Fotograf uwiecznił błyskawicę nad wybuchającą Etną. Skąd w czasie erupcji biorą się pioruny?
Błyskawice to zjawisko towarzyszące erupcjom wulkanów. Nie jest jednak łatwo zrobić im zdjęcie. Udało się to włoskiemu fotografowi Emilio Messinie, który opublikował na Instagramie zdjęcie przedstawiające błyskawicę na tle wybuchającej Etny. Dlaczego trudno sfotografować piorun i skąd biorą się błyskawice nad wulkanami?
Sycylijski wulkan Etna kolejny raz przebudził się 10 kutego 2022 roku. Od tego czasu z krateru wydobywa się lawa i popiół wulkaniczny. Charakterystyczna dla Etny fontanna lawy to obecnie częsty widok na Sycylii, jednak pojawiająca się nad kraterem błyskawica - niekoniecznie.
Skąd biorą się wyładowania w czasie erupcji wulkanu?
Klasyczne błyskawice w chmurach burzowych pojawiają się na skutek elektryzowania się kryształków lodu lub cząsteczek wody. W chmurze piroklastycznej (mieszanka skał, gazów wulkanicznych i popiołów, towarzysząca erupcjom) zjawisko to również występuje przez wzajemne pocieranie odłamków skał i popiołu. Powstała w ten sposób energia zostaje wyzwolona w postaci błyskawicy.
Jak zrobić zdjęcie błyskawicy?
Wyładowania atmosferyczne są zjawiskiem, którego nie da się dokładnie przewidzieć, stąd zdjęcia ukazujące pioruny - zwłaszcza te, które pojawiają się w czasie erupcji wulkanicznych - są cenne i rzadkie. Do ich zrobienia wykorzystuje się długą ekspozycję (naświetlanie), która rejestruje obraz z określonego odcinka czasu. Prawdopodobieństwo, że "trafi się" na błyskawicę jest wtedy większe.
Wyświetl ten post na Instagramie
Skomentuj artykuł