Fotograf uwiecznił błyskawicę nad wybuchającą Etną. Skąd w czasie erupcji biorą się pioruny?

Fotograf uwiecznił błyskawicę nad wybuchającą Etną. Skąd w czasie erupcji biorą się pioruny?
fot. Depositphotos

Błyskawice to zjawisko towarzyszące erupcjom wulkanów. Nie jest jednak łatwo zrobić im zdjęcie. Udało się to włoskiemu fotografowi Emilio Messinie, który opublikował na Instagramie zdjęcie przedstawiające błyskawicę na tle wybuchającej Etny. Dlaczego trudno sfotografować piorun i skąd biorą się błyskawice nad wulkanami?

Sycylijski wulkan Etna kolejny raz przebudził się 10 kutego 2022 roku. Od tego czasu z krateru wydobywa się lawa i popiół wulkaniczny. Charakterystyczna dla Etny fontanna lawy to obecnie częsty widok na Sycylii, jednak pojawiająca się nad kraterem błyskawica - niekoniecznie.

Skąd biorą się wyładowania w czasie erupcji wulkanu?

Klasyczne błyskawice w chmurach burzowych pojawiają się na skutek elektryzowania się kryształków lodu lub cząsteczek wody. W chmurze piroklastycznej (mieszanka skał, gazów wulkanicznych i popiołów, towarzysząca erupcjom) zjawisko to również występuje przez wzajemne pocieranie odłamków skał i popiołu. Powstała w ten sposób energia zostaje wyzwolona w postaci błyskawicy.

Jak zrobić zdjęcie błyskawicy?

Wyładowania atmosferyczne są zjawiskiem, którego nie da się dokładnie przewidzieć, stąd zdjęcia ukazujące pioruny - zwłaszcza te, które pojawiają się w czasie erupcji wulkanicznych - są cenne i rzadkie. Do ich zrobienia wykorzystuje się długą ekspozycję (naświetlanie), która rejestruje obraz z określonego odcinka czasu. Prawdopodobieństwo, że "trafi się" na błyskawicę jest wtedy większe.

DEON.PL POLECA

 

Kiedyś pilot wycieczek, obecnie dziennikarz, podróżnik, bloger i obserwator świata. Od 10 lat redaktor DEON.pl. Uważa, że rzeczy materialne starzeją się i tracą na wartości, a radość z podróżowania jest ponadczasowa i bezcenna. Jego ulubionym kierunkiem jest północ, a dokładniej wszystko "w górę" od pięćdziesiątego równoleżnika. Od miast woli naturę, najlepiej oglądaną z okna pociągu. Interesuje się również historią, psychologią i duchowością. Lubi latać dronem, wędrować po górach i szukać wokół śladów obecności Boga. Prowadzi autorskiego bloga Mapa bezdroży oraz internetowy modlitewnik do św. Józefa. Można go śledzić na Instagramie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

Fotograf uwiecznił błyskawicę nad wybuchającą Etną. Skąd w czasie erupcji biorą się pioruny?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.