Indyjska próba wyniesienia satelity zakończona niepowodzeniem [WIDEO]

Indyjska próba wyniesienia satelity zakończona niepowodzeniem [WIDEO]
Fot.: ISRO Official/YouTube.com
PAP/tkb

Geosynchronous Satellite Launch Vehicle (GSLV) - indyjska rakieta, która miała wynieść na orbitę satelitę obserwacyjną EOS-03 zakończyła się fiaskiem, które zakończyło serię aż 19 udanych lotów w kosmos pod flagą Indii.

12 sierpnia o godzinie 5:43 czasu indyjskiego w Centrum Kosmicznym Satish Dhawan, położonym na wyspie Sriharikota we wschodniej części Indii, miał miejsce start rakiety nośnej GSLV, operowanej przez Indyjską Agencję Kosmiczną (ISRO).

DEON.PL POLECA

Trójstopniowa rakieta GSLV umożliwia wyniesienie do 5 ton na niską orbitę okołoziemską (LEO) lub 2,7 tony na orbitę geostacjonarną (GEO). Pierwszy, centralny stopień zasilany jest paliwem stałym, natomiast drugi stopień mieszanką hipergolową (dwuskładnikowego paliwa rakietowego o samoczynnym zapłonie przy wymieszaniu). Trzeci stopień natomiast napędza mieszanka ciekłego tlenu i wodoru (paliwo kriogeniczne).

Początkowo lot przebiegał bez zakłóceń. Separacja rakiet pomocniczych nastąpiła w sposób prawidłowy, a w dalszej kolejności pierwszy i drugi stopień oddzieliły się bezproblemowo. Problemy wystąpiły ok. 4 minuty i 55 sekundy po starcie, w momencie gdy miało dojść do odpalenia silnika trzeciego stopnia. W tym momencie zaobserwowano, że rakieta porusza się w niekontrolowany sposób, co potwierdzili pracownicy ISRO:

Wydajność pierwszego i drugiego stopnia była normalna. Jednak zapłon górnego stopnia kriogenicznego nie nastąpił z powodu anomalii technicznej - poinformował ISRO.

Przewodniczący agencji Kailasavadivoo Sivan, w krótkim oświadczeniu telewizyjnym po nieudanej misji stwierdził, że start nie mógł zostać zrealizowany ze względu na niewyjaśnioną do tej pory techniczną anomalię, która została zaobserwowana w trzecim stopniu rakiety. Wykres wysokości i prędkości rakiety pokazał, że górny stopień nie podążał po zaplanowanej trajektorii.

Ładunkiem przewożonym podczas feralnego lotu był satelita EOS-03, znany także jako GISAT-1. Do jego zadań należeć miało dostarczanie wielkopowierzchniowych zobrazowań satelitarnych Indii i okolicznych regionów. Dodatkowo miał także monitorować klęski żywiołowe oraz gromadzić dane, które byłyby wykorzystywane przykładowo w rolnictwie. EOS-03 był pierwszym z serii indyjskich geostacjonarnych satelitów przeznaczonych do obrazowania Ziemi.

Warto dodać, że wystrzelenie omawianego satelity opóźniło się o prawie półtora roku. Start planowany był na marzec 2020 roku, ale nie doszło do niego z powodów natury technicznej. Dodatkowe przesunięcie spowodował wybuch pandemii - start przesunięto na wiosnę 2021 roku. Kolejne fale koronawirusa jeszcze bardziej opóźniły misję.

Źródło: space24/tkb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Praca zbiorowa
W czasach wąskiej specjalizacji niewielu uczonych potrafi łączyć różne dziedziny wiedzy oraz ludzi między sobą, do tej nielicznej grupy należy Ksiądz Profesor Michał Heller, który od wielu lat z powodzeniem rozwija tak odmienne dziedziny jak...

Skomentuj artykuł

Indyjska próba wyniesienia satelity zakończona niepowodzeniem [WIDEO]
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.