Amerykanie w całości muszą opuścić Afganistan. Inaczej Talibowie nie utworzą rządu

Amerykanie w całości muszą opuścić Afganistan. Inaczej Talibowie nie utworzą rządu
PAP / tk

Przedstawiciele Talibów poinformowali, że nie utworzą rządu, dopóki wojsko USA w całości nie opuści Afganistanu. Amerykanie mają zostać w kraju do końca sierpnia, aby ewakuować wszystkich, którzy współpracowali z Zachodem.

"Zadecydowaliśmy, że konstrukcja rządu (...) nie zostanie ogłoszona, dopóki ostatni amerykański żołnierz nie opuści Afganistanu" - cytuje AFP jedno ze swoich źródeł. Agencja podkreśla, że informacja została potwierdzona przez drugie źródło, które "ma wgląd w sytuację talibów" w przejętym przez nich Afganistanie.

USA ewakuuje Afgańczyków

Władze USA chcą wywieźć z Kabulu współpracujących z siłami zachodnimi Afgańczyków do 31 sierpnia, gdy mija termin opuszczenia przez wojska amerykańskie Afganistanu, ale prezydent USA Joe Biden zapowiedział w zeszłym tygodniu, że jeśli trzeba będzie, to czas ewakuacji może zostać przedłużony.

15 sierpnia talibowie przejęli władzę nad Afganistanem, zdobywając Kabul. Od tamtego czasu w porcie lotniczym w afgańskiej stolicy panuje chaos. Tysiące osób chcących opuścić kraj gromadzą się na lotnisku i w jego okolicach. Kontrolą lotów i bezpieczeństwem na lotnisku zajmują się wojska USA.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Marek Wójtowicz SJ

Maryja najlepszą przewodniczką na drodze wiary

Matka Kościoła, Królowa Polski, Boża Rodzicielka. Maryja. Znamy Ją dobrze i czujemy się przy Niej bezpiecznie, nawet gdy spotykają nas rozmaite trudności. Wiemy, że otacza nas opieką i w...

Skomentuj artykuł

Amerykanie w całości muszą opuścić Afganistan. Inaczej Talibowie nie utworzą rządu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.