Afganistan. Przedstawiciel talibów: w najbliższych dniach spotkania z byłymi gubernatorami

Afganistan. Przedstawiciel talibów: w najbliższych dniach spotkania z byłymi gubernatorami
(Fot. pl.depositphotos.com)
PAP/dm

Dowódcy talibscy w najbliższych kilku dniach mają spotkać się z byłymi gubernatorami i urzędnikami z ponad 20 z 34 prowincji Afganistanu, aby zagwarantować im bezpieczeństwo i zabiegać o współpracę - powiedział w niedzielę przedstawiciel islamistycznego ugrupowania.

- Nie zmuszamy żadnego byłego urzędnika państwowego do przyłączenia się lub udowodnienia nam lojalności, mają oni prawo opuścić kraj, jeśli chcą - powiedział Reuterowi przedstawiciel talibów, który zastrzegł anonimowość.

Odniósł się także do sytuacji w okolicach lotniska w Kabulu, gdzie gromadzą się tysiące ludzi usiłujących opuścić Afganistan. - Poradzenie sobie z chaosem przed lotniskiem w Kabulu to złożone zadanie - stwierdził.

Także w niedzielę w opublikowanym w internecie nagraniu jeden z przywódców talibów Amir Chan Muttaki za sytuację na lotnisku skrytykował Stany Zjednoczone. Opisał działania USA jako "tyranię", mimo że - jak zaznaczyła agencja AP - to talibscy bojownicy bili i strzelali do tych, którzy próbowali dostać się na lotnisko w ciągu ostatniego tygodnia.

- Cały Afganistan jest bezpieczny, ale na lotnisku zarządzanym przez Amerykanów panuje anarchia - powiedział.

W niedzielę brytyjskie ministerstwo obrony poinformowało, że w napierającym tłumie, próbującym dostać się na lotnisko w Kabulu, zginęło siedmiu afgańskich cywilów. Jak później wyjaśniono, do zgonów doszło w sobotę.

PAP/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

Afganistan. Przedstawiciel talibów: w najbliższych dniach spotkania z byłymi gubernatorami
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.