Jak przetrwać upały? Tłumaczy Tomasz Rożek

Jak przetrwać upały? Tłumaczy Tomasz Rożek
Fot. Nauka. To Lubię / Youtube
YouTube/ kb

Jak przetrwać upały? Pić gorące napoje, jeść ostre potrawy i ubierać długi rękaw. Tomasz Rożek tłumaczy dlaczego. 

Na kanale Nauka. To Lubię na Youtube Rożek wyjaśnia jak odpowiednio przygotować się do ekstremalnych temperatur, z którymi trzeba się mierzyć w okresie letnim.

DEON.PL POLECA
Sposób na upał. Co pić i jeść, gdy jest gorąco?

"Chłodzimy się przez pocenie. Po to, żeby system chłodzenia odpowiednio działał, potrzebujemy, jednak wody. Okazuje się, że picie gorących napojów w czasie upału lepiej gasi pragnienie. Receptory umieszczone na języku wykrywają wyższą temperaturę i dają organizmowi sygnał do zwiększenia intensywności pocenia się" - tłumaczy Tomasz Rożek. 

"Dlatego właśnie mieszkańcy krajów afrykańskich w największe upały piją gorącą herbatę. Podobny efekt daje jedzenie pikantnych potraw" - dodaje.  

Ubranie na upały

"Intuicja podpowiada, by strój odsłaniał jak największe powierzchnie gołego ciała - to jest błąd. Gdy promienie słońca padają na gołą skórę, to mogą ją rozgrzać nawet do 50 stopni. Jeżeli promienie padają na materiał, skóra nie jest odgrzewana do tak ekstremalnej temperatury. Jeżeli materiał jest naturalny, przewiewny pot z powierzchni skóry i tak wyparuje" - zauważa Rożek. 

"Pomaga zakrywanie się materiałami jasnymi, bo te odbijają promienie słoneczne, czarne je pochłaniają" - dodaje naukowiec.

Czy warto wycierać się z potu?

"Bez sensu jest wycieranie potu. Pocimy się po to, by pot odparował i obniżył temperaturę skóry. Jeżeli go wytrzemy, nie ma co odparować, a skóra będzie dalej rozgrzana. Zakładamy okulary słoneczne, bo te chronią przed promieniami UV i zbyt intensywnym światłem i nakrycie głowy, które chroni przed przegrzaniem. W czasie największego upału najlepiej jest się po prostu zdrzemnąć - mięśnie, które odpoczywają nie produkują ciepła, które nas dodatkowo ogrzewa" - wyjaśnia naukowiec.  

Tomasz Rożek - Nauka. To Lubię.

Tomasz Rożek to polski dziennikarz naukowy i fizyk, doktor nauk fizycznych, popularyzator nauki. Na Youtube prowadzi kanał Nauka. To Lubię. 

 

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Andrzej Kozioł
Małe miasteczko gdzieś na północnym-wschodzie Polski, lata tuż powojenne. Na ruiny, na ocalałe domy, na okoliczne lasy, w których ukrywa się partyzant "Dzik", spływa fala upału, tytułowy gorąc. W zapachu płonących torfowisk i więdnących kwiatów,...

Skomentuj artykuł

Jak przetrwać upały? Tłumaczy Tomasz Rożek
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.