Karpaty: pięć młodych orłów przednich wkrótce opuści gniazda

Karpaty: pięć młodych orłów przednich wkrótce opuści gniazda
(fot. DenaliNPS / Foter / CC BY)
Logo źródła: PAP - Nauka w Polsce pk

Pięć młodych orłów przednich w najbliższych tygodniach opuści gniazda; dwukrotnie mniej niż przed rokiem. - Główną przyczyną słabych tegorocznych lęgów była deszczowa pogoda w połowie maja - uważa ornitolog dr Marian Stój z Komitetu Ochrony Orłów.

- W Karpatach tylko w pięciu gniazdach odchowały się pisklęta. Część młodych orłów gniazda opuści już w połowie lipca; pozostałe kilka, kilkanaście dni później - powiedział dr Stój.

DEON.PL POLECA




W ocenie przyrodnika, o słabych lęgach zadecydowała przede wszystkim deszczowa pogoda w maju. - Ponad tydzień padały wtedy intensywne deszcze. Było też chłodno, a temperatura powietrza wynosiła ok. 10 stopni. W efekcie w gniazdach z wychłodzenia padło część wyklutych piskląt - zauważył.

Młode orły rodziców nie opuszczą jednak po pierwszych samodzielnych lotach. Pod opieką dorosłych pozostaną aż do później jesieni. - Kilka lat temu jeszcze na początku grudnia widziałem dorosłego orła karmiącego swojego potomka - dodał ornitolog.

Przed rokiem w Karpatach gniazda opuściło 10 młodych orłów przednich. Rok wcześniej było ich sześć, a w 2011 r. aż 16 ptaków. Natomiast wyjątkowo nieudane lęgi zanotowano w 2010 r., kiedy orle pary wychowały jedynie trzy pisklęta.

Pod koniec marca ok. 70 proc. samic tego gatunku składa po dwa jaja, pozostałe 30 proc. po jednym; wysiadywanie trwa ok. 40 dni. Orły przednie zazwyczaj odchowują tylko jedno pisklę; jeśli wyklują się dwa, to silniejsze z nich eliminuje słabszego osobnika. Agresja pojawia się ok. tygodnia od wylęgu. Rodzice nie ingerują w rywalizację potomstwa.

Orzeł przedni jest dużym ptakiem szponiastym; bardzo rzadko występuje w naszym kraju.

W Polsce żyje ich ok. 35 par, najwięcej - ponad 30 par - w Karpatach, a przede wszystkim w Górach Sanocko-Turczańskich, Bieszczadach i Beskidzie Niskim. Poza Karpatami można je spotkać, choć zdecydowanie rzadziej, na Wybrzeżu Bałtyckim np. w Słowińskim Parku Narodowym oraz na Mazurach.

Długość ciała orła przedniego przekracza 80 cm, a rozpiętość skrzydeł - dwa metry.

Żywi się głównie ssakami i ptakami. Poluje m.in. na zające, młode sarny i lisy, kuny, łasice, gronostaje, gryzonie, sowy, kruki, myszołowy; może też upolować kota domowego lub kurę. Nie gardzi również padliną. Jego ofiarami są również żmije i zaskrońce. Pikując w locie osiąga prędkość do 160 km/godz.

Gniazda orłów przednich znajdują się w miejscach trudno dostępnych; w koronach wysokich drzew lub na półkach skalnych.

PAP - Nauka w Polsce

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Karpaty: pięć młodych orłów przednich wkrótce opuści gniazda
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.