Marsjański łazik rozpoczął kolejną fazę działań

Marsjański łazik rozpoczął kolejną fazę działań
"W spektrometrach łazika zamontowane są detektory podczerwieni wyprodukowane dla NASA przez polską firmę VIGO System S.A. z Ożarowa Mazowieckiego." (fot. EPA/NASA JPL CALTECH / HANDOUT HANDOUT EDITORIAL USE ONLY)
PAP / im

Wysłany przez NASA na Marsa automatyczny pojazd Curiosity przeszedł do kolejnej fazy działań. Po pomyślnych testach jazdy po marsjańskiej powierzchni teraz testowane będzie działanie automatycznego wysięgnika.

Od lądowania na Marsie, które nastąpiło 6 sierpnia, automatyczny pojazd pokonał dystans 109 metrów. Curiosity porusza się we wnętrzu krateru Gale, w którym wylądował.

Przedstawiciele NASA poinformowali, że zgodnie z planem zespół kierujący misją przejdzie teraz do kolejnego etapu testów sondy. Jest ona wyposażona w specjalne ramię - wysięgnik, który został rozciągnięty w środę. Faza testów wysięgnika potrwa od sześciu do dziesięciu dni. Automatyczne ramię ma 2,1 metra długości.

Łazik Curiosity wylądował na powierzchni Czerwonej Planety w ramach misji Mars Science Laboratory. Jest największym w historii pojazdem, który będzie jeździć po Marsie.

Do tej pory minął miesiąc z zaplanowanej na dwa lata misji. Na pokładzie posiada 10 instrumentów naukowych, które posłużą m.in. do wykonania szczegółowych zdjęć powierzchni planety, badań skał, monitorowania pogody oraz sprawdzenia czy na Marsie kiedykolwiek istniały warunki sprzyjające życiu biologicznemu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Marsjański łazik rozpoczął kolejną fazę działań
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.