Media: ognisko Covid-19 wstrzymało prace nad rakietą kosmiczną

Media: ognisko Covid-19 wstrzymało prace nad rakietą kosmiczną
fot. depositphotos.com
PAP / ml

Nowe ognisko Covid-19 na północy Chin wpływa na program kosmiczny ChRL, wstrzymując prace nad rakietą do wynoszenia satelitów Kuaizhou 1A. Zespół testujący rakietę został umieszczony w „półlockdownie” – podał w środę dziennik „South China Morning Post”.

Chińskie władze stosują zasadę „zero covid” i stanowczo reagują nawet na pojedyncze przypadki zakażeń, by nie dopuścić do nawrotu pandemii na szeroką skalę. Najnowsze ograniczenia wprowadzono po wykryciu infekcji m.in. w regionach Gansu, Mongolia Wewnętrzna i Shanxi.

Wszyscy członkowie zespołu testującego rakietę Kuaizhou 1A zostali umieszczeni „w kryzysowym stanie półlockdownu”. „Zgodnie z przepisami kosmodromu Jiuquan i lokalnego rządu prace związane z piątą rakietą Kuaizhou 1A zostały zawieszone” – oświadczyła firma Expace Technology, filia państwowej Chińskiej Korporacji Nauki i Przemysłu Kosmicznego.

Covid przerwał prace nad rakietą

Według „SCMP” członkowie zespołu zostali skierowani do hoteli i wyznaczono im konkretne pory posiłków, by uniknąć ich kontaktów z innymi osobami. Ochotnicy z zespołu zorganizowali również masowe testy przesiewowe i pomiary temperatury – podał hongkoński dziennik.

Rakiety Kuaizhou 1A wyniosły już na orbitę kilka satelitów obserwacyjnych Ziemi. Najnowsza taka rakieta, mająca 20 metrów długości, została już zbudowana i czeka na wyznaczenie daty startu – informowała we wrześniu firma Expace.

Najnowsze infekcje w Chinach wiązane są z grupą turystów z Szanghaju, którzy odwiedzili w październiku między innymi Gansu, Mongolię Wewnętrzną i miasto Xian, stolicę prowincji Shanxi. W tym mieście wykryto u nich zakażenie koronawirusem. Nie jest jasne, w jaki sposób się zakazili.

Poprzedniej doby w Chinach kontynentalnych potwierdzono 30 nowych zachorowań na Covid-19, w tym 17 przypadków, w których do zakażenia doszło na terenie kraju – poinformowała w środę państwowa komisja zdrowia. Odnotowano również 22 nowe infekcje bezobjawowe, w tym cztery lokalne.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Kamil Trombik

Niniejsza publikacja jest pierwszym tego typu studium, w którym podjęta zostanie – w ujęciu historyczno-filozoficznym – problematyka filozofii przyrody rozwijającej się w środowisku Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Wczesne lata istnienia tego ośrodka naukowego były...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Media: ognisko Covid-19 wstrzymało prace nad rakietą kosmiczną
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.