Morze Kaspijskie może wkrótce przestać istnieć. Wzrost temperatury prowadzi do silnego parowania

Morze Kaspijskie może wkrótce przestać istnieć. Wzrost temperatury prowadzi do silnego parowania
8 miesięcy temu
PAP / ml

Globalny wzrost temperatury na świecie to nie tylko lokalne susze, ale również wysychanie wielkich zbiorników wodnych. Możliwe, że Morze Kaspijskie nie przetrwa - twierdzą uczeni na łamach „Communications Earth & Environment”.

Globalne zmiany klimatu dotyczą nie tylko oceanów, ale też wód śródlądowych. Jeziora wysychają, czego spektakularnym przykładem jest Morze Kaspijskie, największe jezioro świata.

Z powodu swojego zasolenia (jedna trzecia poziomu zasolenia oceanów) jezioro Kaspijskie nazwano morzem. Nie ma ono jednak połączenia z oceanami, a zasilane jest przede wszystkim wodami rzeki Wołgi. Poziom wód jeziora to bilans ilości wody przyniesionej przez dopływy, opady oraz parowanie.

Pod wpływem zmian klimatu rośnie poziom mórz i oceanów, zagrażając liniom brzegowym. W przypadku wód śródlądowych można jednak zaobserwować odwrotny trend – jeziora wysychają. Mimo że efekty mogą być równie katastrofalne, jak dotąd mniej się o tym mówiło – piszą naukowcy z niemiecko-holenderskiego zespołu.

„Morze Kaspijskie można traktować jako reprezentatywne dla wielu innych jezior na całym świecie. Wielu ludzi nawet nie wie, że wskutek zmian klimatu powierzchnia jezior dramatycznie się zmniejsza, a na to wskazują nasze modele naukowe” – opisuje Matthias Prange z Uniwersytetu w Giessen (Niemcy).

Zdaniem naukowców, wskutek zmian klimatu poziom wód jeziora może w ciągu stulecia opaść aż o 9-18 m. Wpłynie to nie tylko na ekosystem, tzn. różnorodność gatunków i ich siedlisk, ale również na gospodarkę kilku państw, na przykład na rybołówstwo czy turystykę. Nad Morzem Kaspijskim leżą Kazachstan, Turkmenistan, Iran, Azerbejdżan i Rosja.

Wysychanie Morza Kaspijskiego będzie zapewne w przyszłości traktowane przez naukowców jako model wpływu zmian klimatu nie tylko na przyrodę, ale również na gospodarkę i życie społeczne.

Źródło: PAP / ml

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Michał Heller
34,90 zł

W krótkich tekstach opartych na Ewangelii wybitny filozof, ks. Michał Heller, mówi o sprawach najważniejszych – wierze, przemijaniu, sztuce życia – pełniąc rolę nie tylko przewodnika, lecz także dając Czytelnikowi pole do własnych rozważań i...

Skomentuj artykuł

Morze Kaspijskie może wkrótce przestać istnieć. Wzrost temperatury prowadzi do silnego parowania
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.