Na Arktyce pokrywy lodowej coraz mniej

PAP / drr

Pokrywa lodowa w Arktyce zmniejszyła się tego lata w sposób rekordowy otwierając dla żeglugi tzw. Północny Szlak Handlowy - poinformowała w środę Rosyjska Agencja Meteorologiczna.

Podczas ubiegłorocznego lata, które było w Arktyce najcieplejsze od 1936 r., pokrywa lodowa na trasie Północnego Szlaku zmniejszyła się o 56 proc. więcej niż normalnie, co spowodowało, że żegluga na tych wodach "stałą się bardzo łatwa" - stwierdza komunikat Agencji.

Komunikat precyzuje, że od początku sierpnia br. żegluga bez pomocy lodołamaczy jest możliwa na prawie całej długości Szlaku oraz, że tak sprzyjające warunki utrzymają się prawdopodobnie do końca września. Północny Szlak Handlowy jest o kilka tysięcy mil krótszy od okrężnych szlaków południowych.

Zdaniem Reutera, Rosja ma nadzieję na uczynienie z Północnego Szlaku Handlowego konkurenta dla Kanału Sueskiego i na dodatkowe wpływy z opłat od przepływających statków. Ponadto Rosja chce odpłatnie świadczyć usługi eskortowania statków handlowych przez swoje lodołamacze o napędzie atomowym. Obecnie sezon żeglugowy na tym szlaku trwa zaledwie kilka tygodni.

DEON.PL POLECA

Naukowcy oceniają, że jeśli obecne tempo kurczenia się arktycznej pokrywy lodowej utrzyma się, to do roku 2050 Morze Arktyczne stanie się w miesiącach letnich całkowicie wolne od lodu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Na Arktyce pokrywy lodowej coraz mniej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.