Na Plutonie znajdują się wielkie lodowe wulkany. „Mogą ciągle być aktywne”
Sonda New Horizons wykonała zdjęcia Plutona, na których widać znajdujące się lodowe wulkany kilkukilometrowej wysokości – informuje portal national-geographic.pl.
Sonda New Horizons przeleciała w pobliżu Plutona i jego księżyca w 2015 roku. Od tego czasu wciąż dostarcza naukowcom nowe informacje o tej karłowatej planecie.
Lodowe wulkany na Plutonie
„Zdjęcia wykonane przez sondę zwróciły uwagę naukowców na wielką równinę znajdującą się na północnej półkuli tego globu. Jak się okazało, na jej koniuszku znajduje się masyw górski wysokości kilku kilometrów. Już w 2016 r. zaczęto podejrzewać, że te góry, nazwane Wright Mons, to lodowe wulkany” – podaje national-geographic.pl.
Zespół naukowców z Southwest Research Institute w Boulder w Kolorado zbadał tajemnicze lodowe wulkany. Oszacował, że Wright Mons mają do 5 km wysokości i 150 m szerokości.
– Lodowe wulkany na Plutonie wyglądają zupełnie inaczej niż wszystko, co widzieliśmy do tej pory w Układzie Słonecznym. Ten pofałdowany teren ma unikatową teksturę - mówi planetolożka Kelsi Singer.
– Wierzymy, że mają zaledwie kilka setek milionów lat, a może nawet są młodsze – mówi planetolożka. – Nie da się też wykluczyć, że nawet teraz są aktywne i ciągle się formują – dodaje.
Źródło: national-geographic.pl / tk
Skomentuj artykuł