Erupcja niebezpiecznego wulkanu na Filipinach. Góra położona jest blisko stolicy

Erupcja niebezpiecznego wulkanu na Filipinach. Góra położona jest blisko stolicy
fot. ViralHog / YouTube
Twoja Pogoda / Gazeta / pk

W sobotę 26 marca eksplodował wulkan Tall na Filipinach. W 1965 roku jego wybuch zabił 5 tysięcy osób. Tall położony jest blisko stolicy Filipin, którą zamieszkuje 25 milionów osób.

Jak informuje portal "Twoja Pogoda", eksplozję wulkanu Taal na Filipinach poprzedziła seria trzęsień ziemi. Chmura popiołów i gazów wzbiła się w powietrze na wysokość 3 tysięcy metrów.

Eksperci uważają, że magma pod ziemią spotkała się z wodą, powodując erupcję "dodatkowo napędzaną parą" - podaje portal "Gazeta". Nie jest pewne, jak dalej rozwinie się sytuacja. Na chwilę obecną władze ogłosiły trzeci poziom zagrożenia w pięciostopniowej skali.

Ewakuowano wioski ale mieszkańcy ignorują ostrzeżenia władz

Tall położony jest na brzegu kaldery wulkanicznej, w której obecnie mieści się jezioro. Z uwagi na niebezpieczeństwo związane z wybuchem - a także możliwą falą tsunami - ewakuowano mieszkańców wiosek, które położone są nad jeziorem kraterowym. Niestety, mieszkańcy ignorują ostrzeżenia władz i - choć cała wyspa objęta jest zakazem wstępu - wracają do swoich domów.

DEON.PL POLECA

Wybuch Tall został zarejestrowany na materiale wideo:

Erupcja Taal z 1956 roku

Portal "Twoja Pogoda" informuje o poprzedniej erupcji Taal, która wydarzyła się w w 1956 roku. Nie istniał wówczas system wczesnego ostrzegania przed wybuchem, a chmura gorących popiołów zaskoczyła mieszkańców, powodując ich śmierć przez uduszenie i poparzenie. "To była potworna śmierć w męczarniach" - podaje portal.

Filipiński wulkan Taal jest zaliczany do 16 najbardziej niebezpiecznych wulkanów świata. Położony jest blisko stolicy Filipin.

Filipiny znajdują się na linii tzw. Pierścienia Ognia - aktywnej wulkanicznie strefy, która okala Pacyfik.

Źródło: Twoja Pogoda / Gazeta / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

Erupcja niebezpiecznego wulkanu na Filipinach. Góra położona jest blisko stolicy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.