Po serii trzęsień ziemi na Azorach budzi się niebezpieczny wulkan

Po serii trzęsień ziemi na Azorach budzi się niebezpieczny wulkan
Fot. depositphotos.com
twojapogoda.pl / tk

Jak podaje portal twojapogoda.pl, w związku z niedawnymi trzęsieniami ziemi na archipelagu Azorów i możliwością wybuchu wulkanu trwa ewakuacja ludności z jednej z tamtejszych wysp.

W tym tygodniu w przeciągu zaledwie doby na archipelagu Azorów odnotowano około 1100 niewielkich trzęsień ziemi. Chociaż wstrząsy nie były silne, ich ilość zaniepokoiła naukowców. Eksperci określili to wydarzenie "kryzysem sejsmicznym", a władze uruchomiły plan awaryjny.

Po trzęsieniu ziemi na wyspie São Jorge zaobserwowano budzenie się wulkanu Bocas de Fogo, który był nieaktywny przez ostatnie 214 lat. Z wulkanu wydobywa się popiół, gazy wulkaniczne oraz potoki lawy.

Ewakuacja ludności z miast

„Trwa ewakuacja ludności z najbardziej zagrożonych miejscowości” – podaje portal twojapogoda.pl. „Uśpione stożki wulkaniczne rozciągają się wzdłuż środkowego grzbietu São Jorge, który w najwyższym punkcie sięga nieco ponad 1000 metrów. Poprzednie erupcje miały miejsce w 1580 i 1808 roku, co oznacza, że dochodzi do nich raz na 200-300 lat” – czytamy na portalu.

Źródło: twojapogoda.pl / tk

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Łukasz Walewski

Jak walczyć o swoje, nie doprowadzając do katastrofy

W jaki sposób myślą tyrani? Czy wszyscy są tacy sami? Jak zdobyć nad nimi przewagę, a potem rozbroić i pokonać? Czy lepiej ostro naciskać oponenta, a może...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Po serii trzęsień ziemi na Azorach budzi się niebezpieczny wulkan
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.