NASA zmieni kurs asteroidy za pomocą statku kosmicznego

NASA zmieni kurs asteroidy za pomocą statku kosmicznego
Fot. Chris Henry / unsplash.com
dzienniknaukowy.pl / tk

W przyszłym roku NASA zamierza zbudować statek kosmiczny, który ma zmienić kurs lotu asteroidy. Mimo że Ziemi nie zagraża obecnie uderzenie z kosmosu NASA chce przygotować się na taką ewentualność w przyszłości.

Double Asteroid Redirection Test (DART) tak nazwano statek kosmiczny NASA, która ma na celu sprawdzenie czy skutecznie zmieni trajektorię lotu asteroidy. Amerykańska agencja kosmiczna chce w 2022 roku rozbić obiekt poruszający się z prędkością 24 000 km/h o asteroidę w ramach testu obrony planetarnej.

- Kluczem do skutecznej obrony planetarnej jest znalezienie asteroid będących na kursie kolizyjnym z Ziemią na długo przed tym, jak staną się dla nas realnym zagrożeniem. Nie chcemy znaleźć się w sytuacji, w której asteroida będzie już zmierzała w kierunku Ziemi i wtedy dopiero będziemy testować różne rozwiązania - mówi Lindley Johnson, oficer obrony planetarnej NASA.

DEON.PL POLECA

Jak podaje dzienniknaukowy.pl, celem statku będzie asteroida Dimorphos. Obiekt ma około 160 metrów średnicy i krąży wokół większej asteroidy o nazwie Didymos.

- Statek kosmiczny DART, który będzie ważył niemal 5,5 tony, nie zniszczy asteroidy. Da jej tylko małego kuksańca i odchyli jej orbitę wokół większego sąsiada – mówi Nancy Chabot z Laboratorium Fizyki Stosowanej Johna Hopkinsa, które zbudowało statek. - Zmiana orbity nastąpi w niewielkim stopniu. Liczymy, że po uderzeniu jedno okrążenie będzie trwało 10 minut krócej, czyli około 11 godzin i 45 minut - dodaje.

Jak na razie naukowcy skatalogowali ponad 27 tys. asteroid będących w pobliżu Ziemi. Żadna z nich nie zagraża bezpieczeństwu naszej planety.

Źródło: dzienniknaukowy.pl / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Stanisław Biel SJ

Opowieść o dorastaniu do zaufania

Niezależnie od etapu życia stajemy czasami w obliczu sytuacji, które są ponad nasze siły. Ciągle dojrzewamy – dorastamy do tworzenia autentycznych relacji międzyludzkich, przezwyciężamy różne lęki. W tym wszystkim wciąż...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

NASA zmieni kurs asteroidy za pomocą statku kosmicznego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.